یک ایرانی فرمول 1 را به لاس وگاس می برد


فرمول 1 ورزش و تجارت فوق العاده جذابی است!پر از حاشیه و متن!و اینرا حداقل افرادی مثل ما که صبح تا شبشان را با خودرو ومسائل پیرامونش می گذارنند کاملا تایید می کنند.

یک ایرانی فرمول 1 را به لاس وگاس می برد

نوشته:مسیح فرزانه

چاپ شده در مجله ماشین شماره 385- بهمن 1393


فرمول 1 ورزش و تجارت فوق العاده جذابی است!پر از حاشیه و متن!و اینرا حداقل افرادی مثل ما که صبح تا شبشان را با خودرو ومسائل پیرامونش می گذارنند کاملا تایید می کنند.معدود ایرانیان ( چه دو رگه ای و چه معمولی) هم هستند که درسطح اول فرمول 1 با برخی از تیمهای آن همکاری می کنند که بدلایل عدم علاقه شخصی خودشان و بنابرشناخت برخی از آنها از ذکر نامشان معذورم. اما یکی از همین ایرانیها چند ماهی است خبر ساز شده! نامش " فرید شیدفر " و حدودا 40 ساله و سالهاست ساکن لاس وگاس درآمریکاست.  فرید از سال 1993 به مدت 15 سال از مدیران شرکت Accenture که درزمینه تکنولوژی است در آمریکا فعال  بود.او که از پدر مادری ایرانی ، دانش آموخته رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه سانتا باربرا کالیفرنیاست در سال 2011 شرکتی را تاسیس کرد با نام Rundavoo که به نوعی کارش فروش سرگرمی و ارتباطات به مردم دنیاست..یک بیزنس پرسود که چند سالی است روی بورس است و از سال 2010 با تاسیس شرکتی با نام  P2M موتوراسپورت تصمیم گرفت تا لاس وگاس یکی از معروف ترین شهرهای آمریکا را که یکی از مراکز شلوغ توریستی و سرگرمی دنیا نیز هست را وارد جدول مسابقات فرمول 1 کند !و چه بهتر از این؟! فرمول 1 دریکی از شهرهای معروف دنیا!یعنی عملا هیچ نیازی برای کشاندن تماشاگر به پیست نیست!درصحبتی که با فرید داشتم می گوید : این ایده من از سال 2010 بود..از ماه دسامبر به فکرش افتادم..یک ایده بزرگ.این کار را به همراه شریکم با برد مدیریتی فرمول 1 ، همچنین ایالت نوادا ، چند سرمایه گذار و شهر لاس وگاس ( مثل یک کنسرسیوم) با پشتکار تمام درحال پیگیری داریم و در سال 2015 رسما اعلامیه اش منتشر می شود.
نشریات فرمول یک گفته اند درکنار این بیزنس بزرگ نام " استیون اسپیلبرگ " کارگردان معروف آمریکایی که فرید با او دوستی نزدیکی هم دارد دیده می شود.داستان رفاقت او با اسپیلبرگ هم از آنجا شروع می شود که درسال 1994 اسپیلبرگ تصمیم می گیرد در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا یک موسسه غیر دولتی تاریخ نگاری برای به تصویرکشیدن و ثبت خاطرات بازماندگان  جنگ تاسیس کند.سپس فرید شیدفر سال بعد به او کمک می کند تا یک نرم افزار کتابخانه آنلاین با ظرفیت 220 ترابایت داشته باشد که از طریق ان بتوان بصورت آنلاین به اکثر موزه های دنیا ارتباط داشت.

فرید در طول 15 سال گذشته پروژه های بزرگی را با شرکتهای معظم سونی ،MGM ،دیزنی ، یونیورسال و ... داشته  از علاقه شخصی برنی اکلستون ( مدیر فرمول 1) برای آوردن این ورزش-تجارت به لاس وگاس از دهه 80 تاکنون باخبر است.چون به نظرمی آید این یک تجارت برد-برد-برد است! آمارها منتشر شده می گویند در جریان گرند پری 3 روزه " آُستین" در آمریکا حدود 238 هزار نفر از آن دیدن کردند.در سال گذشته نیز مخاطبین فرمول 1 پس از 11 سال با رشد1.7 میلیون نفری در آمریکا مواجه و تعدادشان از مرز 11.4 میلیون نفر گذشت.حتی شبکه NBC اسپورت هم گفته بود مسابقات ایندی هم با رشد پنج درصدی مخاطب در آمریکا روبرو شده است. درمورد او “کریستین سیلت” از مدیران F1 چندی پیش به مجله معروف فوربز Forbes گفته بود نام او تاکنون مخفی مانده بود اما داستان اصلی را او به همراه اسپیلبرگ هدایت می کنند.آنها می خواiند فرمول  وان را به خیابانهای لاس وگاس بیاورند! چیزی مثل گرند پری موناکو! آقای شیدفر در طول 15 سال فعالییتش در رشته های مدیا و تکنولوژی با سرمایه گذاران و آدمهای بزرگی ارتباط گرفته! افراد تاثیر گذار! تاجایی که من می دانم او سابقه ای در زمینه خودرو و صنعت ومسابقه ندارد ! اما درسالهای خیلی دور پدر فقیدش مدیر عامل و بنایگذار نمایندگی هوندا در ایران بوده و خبرها نشان می دهد اکلستن رسما وورد لاس وگاس به جدول فرمول 1 را تایید کرده است. این پیرمرد که سالهاست سلطان اف 1 بوده و عطشش برای شهرت و ثروت سیراب نمی شود چندی پیش در مصاحبه ای با روزنامه بریتانیایی " ایندی پندنت " در خصوص گرند پری فرمول 1 لاس وگاس گفته بود " ما آماده ایم که بریم اونجا! به las vegas strip !
نکته مورد توجه دیگر در مورد فرید شیدفر این بوده که پدرش محسن شیدفر درپیش از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، قائم مقام وزیراقتصاد ایران بود و دردهه 50 میلادی ایران رابه مقصد امریکا برای آموزش راه اندازی کارخانه شکر درکشور ترک می کند.او که دانش آموخته مهندسی مکانیک دردانشگاه تهران بوده  در حالی در 83 سالگی در 21 جولای 2011  در لس انجلس پس از دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان چشم از جهان فروبست که کارطراحی و پیاده سازی بیش از 15 کارخانه را در ایران انجام داد و دیگر فرزندان او غیر از فرید ، کسری و کتایون هستند.ایشان یکبار در سال 2001 نیز به ایران سفرکردند و برای مدتی مدیرسازمان تجارت بین الملل ایران بوده و حالا پسرش فرید می گوید که این پیست فرمول 1 لاس وگاس معروف ترین دردنیا خواهد شد...در وسط این پیست پر از مراکز تفریحی است و این شاید اولین بار باشد که چنین اتفاقی رقم می خورد . نشریه فوربز در ادامه از قول افراد نزدیک به اکسلتن که نخواستند نامشان فاش بشود نوشته که وقتی او سخن از یک پیست جدید و یک موقعییت جدید می کند یعنی اینکه خیلی به توافق نهایی نزدیک شده!نکته مورد توجه در مورد شهر لاس وگاس این بوده که سالیانه بیش از 39 میلیون نفر از آن دید کرده و داری 150 هزار اطاق در هتلهایش است.درخصوص گرند پری آستین نیز باید گفت که در طول برگزاری فرمول 1 قیمت اطاقهای هتل دراین شهر به بیش از 1200 دلار می رسد و از سال 2012 تاکنون برگزاری F1 درآنجا بیش از نیم میلیارد دلار سودآوری اقتصادی ایجاد کرده ودرخصوص گرند پری باکو- آذرباییجان که از سال 2016 گفته می شود به جدول F1 اضافه خواه شد " آریف رهیموف " دیگر فرد خلاق مثل شیدفر سبب انجام این پروژه بزرگ شده است.
درخصوص این پیست حتی برخی منابع معتبرخبری گفته اند  " هرمان تیکه " طراح معروف پیستهای فرمول  1 در دنیا ، چندین با از شهر لاس وگاس دیدن و شرایط انرا برای مهیا سازی یک پیست فرمول 1 بررسی نموده است.در هر حال تا قبل از این کسی اسمی از فرید شیدفر نشنیده بود! اما گویا ازاین پس باید این انتظار را بیش از پیش داشت..نام او درکنار برنی اکلستن و گرند پری فرمول 1 در خیابانهای پرزرق و برق لاس وگاس!

توضیح تصویر  : فرید شیدفر درگرند پری تگزاس در کنار "پیتر وال"  مدیر عامل شرکت تیلک آلمانtilke از معروف ترین شرکتهای طراح و سازنده پیستهای مطرح فرمول 1 دنیا


برچسب ها برچسب ها:  مجله ماشین  ،  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  فرمول یک  ،  فرمول1  ،  لاس وگاس  ،  گرندپری  ،  جی پی  ،  اسپیلبرگ  ،  ورزش  ،  برنی اکلستون  ،  موتوراسپورت  ،  مسابقات  ،  فرید شیدفر  ،  کالیفرنیا  ،  masihfarzaneh  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  formula1  ،  f1  ،  gp  ،  grand prix  ،  farid shidfar  ،  las vegas  ،  vegas  ،  rundavoo  ،  accenture  ،  california  ،  tehran  ،  iran  ،  tilke

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات