معروف ترین رانندگان تست خودرو دردنیا را بشناسید


دردنیا تمامی کارخانجات خودروسازی دپارتمانهای تخصصی تست خودرو با مدیر و یک تیم آزمایش فنی دارند که پیش از تولید تیراژبالای هرخودرویی آنرا تحت شدیدترین و سفت و سخت ترین...

معروف ترین رانندگان تست خودرو دردنیا را بشناسید

نوشته : مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
همه دوستان و همکارانی که در رسانه های خودرویی چاپی و آنلاین کار تست خودرو می کنند بدرستی می دانند که کار بسیار پرهیجان جذاب اما درعین حال بسیار تخصصی و کمی با چاشنی خطر و حادثه است که خدا روشکر تا کنون ما همیشه درمجله ماشین در این زمینه بدلیل داشتن بهترینها سربلند بودیم.دردنیا تمامی کارخانجات خودروسازی دپارتمانهای تخصصی تست خودرو با مدیر و یک تیم آزمایش فنی دارند که پیش از تولید تیراژبالای هرخودرویی آنرا تحت شدیدترین و سفت و سخت ترین شرایط تست کرده تا ضعفها و قوتش را شناسایی و استخراج نموده و نهایتا بهترین محصول با کمترین میزان ایراد وارد بازار شود ، پس کار یک مدیر تیم تست خودرو چه در کارخانه اتومبیلسازی چه در یک رسانه بسیار سخت و مهم است و باید بدون هیچ جانب داری و تعصبی روی برند تست کرده و واقعیت را بگوید ، به همین دلیل مدتها تصمیم داشتم در یک مطلب جامع معروف ترین رانندگان و مدیران تیم تست فنی کارخانجات معروف خودروسازی را به شما معرفی کنم که دراین مطلب معرفی مختصر اما مفصل از آنها خواهم داشت و برای شروعی آتشین با شرکت " لمبورگینی " شروع می کنم"

•ماریو فاسانتو (مدیر تست کمپانی لمبورگینی ایتالیا )

فاستانو تقریبا چند کیلومترآنورتر از کارخانه لمبورگینی در سنت آگاتا بولونیا درایتالیا متولد شد. پدرش تعمیرکارماشین بود و خودش می گوید اولین باری که دستش را داخل موتورماشین کرد عشق و علاقه اش به این کسب و کاربه اوج رسید و درسال 1985 وقتی بعنوان تکنسین استخدام شرکت لمبورگینی شد اولین پروژه اش تعمیرموتور 3.5 لیتری 8 سیلندر لمبو Jalpa بود.خودش می گوید در اوقات آزادش آنزمان کارتینگ کار می کرد و سپس از علاقمندان " والنتینو بالبونی " شد که آن زمان ماشینهای لمبورا برای کارخانه تست می کرد و تصمیم گرفت روزی جا پای وی بگذارد. فاسانتو می گوید در زمانی که بالبونی مدیر تیم تست بود ماشینهای لمبورگینی در جاده های اطراف کارخانه تست می شد که سبب برخی حوادث هم در مقاطعی از زمان شد .اما این داستان امروزه فرق کرده و لمبورگینی در فصولی از سال اقدام به استخدام رانندگان حرفه ای برای تیم تست و آزمایش فنی ماشینهایش در پیست مخصوصش در پشت کارخانه می کند، البته ما مکانهای دیگری هم برای تست ماشینهای پروتوتایپ پیش از ورود به بازارهم داریم مثل گرمای طاق فرسای آفریقای جنوبی و دریاچه های یخی در سوئد. او می گوید هیچوقت اولین باری که لمبورگینی کانتاش را دیدم فراموش نمی کنم.شبیه یک رویا بود.یک نگاه به آینده.

•کریس گودوین ( مدیر تست کمپانی مکلارن )

درطول زندگی کریس گودوین تا به امروز به گفته خودش هیچ چیز مهمتر از تیونینگ و رانندگی نبوده.وی می گوید برای من همیشه دو دست ماشین در پیست مهم بوده ، خودروی جلویی و عقبی ! وی با تحصیل در کالج سلطنتی انگلستان دررشته مهندس مکانیک فارق التحصیل شد ، سپس تصمیم گرفت یک راننده حرفه ای شود برای همین به عنوان راننده تیم تست به تیم فرمولا فورد پیوست و ورودش به کمپانی مکلارن با کار بروی F1 GTR استارت خورد.خودش می افزاید ماشینهای مسابقه ای و سوپراسپورت همیشه برای رانندگان جاده ای ترسناک هستند اما از دید من هدفی که ما درمکلارن برای تولید خودری مسابقه ای و جاده داریم با هم در یک راستاست و اون یک جمله است ! ماشینی بسازیم که روندنش برای همه راحت باشه. تجربه ثابت کرده وقتی یک تغییرکلی روی ماشینی رخ می دهد راننده برای اینکه اعتماد کامل به ان کرده و به آزادی با ان رانندگی کند دچارمشکل می شود. کار ما درمکلارن اینگونه تعریف میشه که تیمی از بهترین مهندسین و رانندگین رو دورهم جمع می کنیم .این رویه ایی هست که خیلی از شرکتهای خودروسازی به گونه های مختلف انجامش می دن و برخی از اونها از مهندسین مکانیک در نقش بهترین رانندگان تیم تست استفاده می کنند ، چون این افراد بهترین شناخت رو از حالت و شرایط فنی ماشین لمس و درک می کنند و با کلیه قطعات و رفتارهای ماشین آشنا هستند ، اما در ماشینهای فرمول 1 داستان کاملا فرق می کنه و دیگه خبری از یک مهندس نیست که بپره و بشینه پشت فرمون.ما برای فرمول یک راننده های خیلی بزرگ رو استخدام می کنیم تا فیدبک های خاص و قوی بگیریم. سپس درخصوص تجربیاتش از رانندگی می گوید : کم و بیش همه لپهایی که ماشینها رو رونده و تست کردم متر به متر به یاد دارم که احساس ماشین چی بوده ، چه زمانی تند فرمانی داشته ، چه زمانی کنترل عقب از دست رفته ، اما نمی تونم شماره تلفن افراد رو به یاد بیارم.

•پاول ویگرتس ( مهندس شاسی وتست کمپانی فورد )

پاول اهل شرق بلژیک در نزدیکی پیست زولدر کمی آنطرف از پیست نامی spa-francorchamps است اما به گفته خودش خانه احساسی و جایی که دلش دران قرارگرفته قسمتی از کشور آلمان به نام جنگلهای مشکی است.خودش می گوید اولین باری که در قامت یک راننده تست در نربرگ رینگ آلمان پشت رل مینی ون فورد نشست سال 1996 بود.وی می گوید : بعد از آن یک تصادف شدید با موتورسیکلت در " برانشن " داشتم که 4 دنده ام شکست و ریه ام سوراخ شد.بعد از ان قسم خوردم دیگر برای رانندگی به نربرگ رینگ برنمی گردم، البته داستان اینگونه نشد و مجددا به نربرگ رینگ آلمان بعنوان یک کارشناس تیم تست خودرو و یک مدیر به همراه همکارانش برگشته است تا دقیقا به شرکت بگوید یک ماشین جدید فورد پیش از تولید انبوهی باید چه مشخصه هایی داشته باشد و چه نداشته باشد.او می گوید مثلا یک فوکوس آر –اس که ماشین مسابقه ای و اسپورت است باید سریع بوده و روی زمین به خوبی بچسبد و پیچهای تند را با تسلط کامل طی کند.البته این محصول ما سریعترین ماشینی نیست که تاکنون در پیست نربرگ وجود داشته ،ولی من از رانندگی با آن لذت می برم.

•هیروشی تامورا ( مدیرمحصول  نیسان GT-R و نیسمو )

نکته جالب درمورد هیروشی این بود که او دردهه 80و 90 میلادی عضو یک کلوپ زیرزمینی خودروهای مسابقه ای درژاپن بوده که شبها درخیابان با هم مسابقه می دادند،البته اوعموما درخصوص این موضوع صحبت نمی کند ولی به گفته خودش از همانجا عاشق ماشنیهای نیسان شد.البته اولین بار10 ساله بود که با دیدن نیسان GT-R  اسکای لاین  در پیست بین المللی سرعت فوجی به خیل طرفداران آن پیوست .12 سال بعد در سال 1984 به شرکت نیسان پیوست. وی بعنوان مدیرمحصول و متخصص جی تی آر و نیسمو می گوید کار ما بوجود آوردن یک رانندگی با لذت است که مجموعه ای از مواردی چون شتاب خوب ، فرمان سریع و دقیق ، چسبندگی روی زمین و...را شامل می شود.

•ابرهارت آمبراست ( مدیر دینامیک کمپانی پورشه )

این مهندس آلمانی آرزویش پیدا کردن شغل در بخش تحقیقات و توسعه پورشه بوده که 37 سال پیش محقق هم شد و خودش می گوید کارش با فعالییت روی پروژه سیستم فرمان پورشه 959 آغاز شد که به کمپانی کمک کند تا ازاین ماشین یک فوق ماشین بسازد.اما آیا این بهترین ماشین پورشه بوده ؟ خودش می گوید 4 یا 5 سال پیش بود که پس از مدتها دوباره پشت فرمان این ماشین نشستم و خیلی شگفت زده شدم اما به نظر آقای " برهارت " همیشه جالب ترین پورشه ، جدیدترینش است. در سال 2012 بود که پورشه مرکز فنی تست " ناردو " درجنوب ایتالیا را خرید و درانجا وی به همراه همکارانش مشغول تست و بررسی فنی مدلهای گوناگون پورشه شد.خودش می گوید عکس العمل یک راننده در هنگام تست یک ماشین باید خیلی ساده و به قولی ترو تمیز باشد و همه چیز باید با یک نظمی اجرا شود. به گفته او یکی از توجهات ویژه تیمش بروی سیستمهای الکترونیکی ماشین است که روزانه مورد استفاده قرار می گیرد.مثلا یکی از این سیستمها ESP ( کنترل ثبات و پایداری) است که او می گوید وقتی ESP ماشین روشن است براحتی می توان در سرعت بالا تعویض خط کرد وماشین تعادلش بهم نخورد اما معیارما این است که ماشین را بدون این سیستم تست کرده و حالتهایش را بررسی  نماییم.

•دیو dave کلمن ( مدیر دینامیک کمپانی مزدا )

آقای کلمن درطول سالهای فعالییت حرفه ای اش مشاغل متعددی را مثل نویسنده و کارشناس خودرویی در مجلات ، راننده تست و مهندس تجربه کرده است  اما از حدود یک دهه پیش تاکنون در شرکت مزدا است .از خودروهای مورد علاقه اش که عموما پشت فرمانش می نشیند مزدا MX-5 است اما بعنوان یک نویسنده خودرویی سابق و یک مهندس و مدیرکنونی و بواسطه شغلش توانسته ماشینهای زیادی را آزمایش کرده و براند . کلمن که خیلی تند هم صحبت می کند درادامه اشاره دارد : مزدا همیشه راهی برای چرخش دارد ، این مسئله درخصوص رانندگان تست و شرایط ماشین هم موثراست .چرخش به معنای تغییرشرایط ماشین از خوب به بهتر و بهتر شدن و..همین فلسفه است که ماشینی مثل mx-5 را مبدل به یکی از خوبها در کلاس خودش در دنیا کرده است.

•فرانک استیپلر ( راننده تست و مسابقه در تیم آئودی اسپورت )

فرانک می گوید من بعنوان یک راننده تست و مسابقه همیشه گذری می زنم به ماشینهای کلاسیک و اولین بار وقتی 18 ساله بودم پشت فرمان آلفارومئو آلفتا نشستم و مسابقات زیادی با آن شرکت کردم و متقاعد شدم که راندن ماشینهای قدیمی از نظر مکانیکی حس عالی به انسان می دهد. او درکمپانی آئودی روی پروژه های مهمی چون S ، R و RS و همچنین مدلهای مسابقه ای تمرکز می کند.تستهای او 6 ماه قبل از تولید ماشین اصلی روی نمونه های پیش تولید شروع می شود و گه گاهی هم به نربرگ رینگ می رود.درحقیقت یک مهندس ساخت ماشین را با کمک نظرات فنی او کامل می کند و خودش می گوید هنوز هم ماشینها توسط انسانها و حس آنها رانده می شود و نه کامپیوتر ، پس حس انسانها مهم است.

•درو drew کتل ( مهندس بخش فنی کمپانی شورولت )

"درو کتل " جوان وقتی متولد شد زمان زیادی از عصرموتورهای سرسیلندربزرگ شورولت گذشته بود.او که از اتومبیلرانی را از ورزش کارت و درجورجیا آغازکرده است می گوید که همیشه در ذهن من ماشینهای کارت و نحوه عکلکرد و چسبندگی آن روی جاده مدنظربوده است.یکی از ماشینهایی که او و تیمش رویش کار کرده است شورولات کامارو ZL1 است ، بخشی از این تستها توسط کامپیوتر و داده های حرکتی اندازه گیری می شود. به گفته خودش یکی از دلایلی که آنرا به سمت مهندسی خودرو کشاند مسابقات سرعت و راندن در چنین سطحی بود.

•مارک استانتون ( مدیر بخش خودروهای ویژه کمپانی جاگوارو لندروور)

مهندسینی که دراین سطح مدیریت می کنند بیشتر وقت خود را به جای گذراندن پشت رل ماشین در کنفرانسها و نشستها می گذارنند اما درخصوص مارک اینگونه نیست و او خیلی از ماشینهایی جاگوار و لندروور را تست می کند و نحوه تست اینگونه بوده که برخی در پیست کارخانه و برخی در مسیر بین کارخانه تا خانه اش 160 کیلومتر است تست می شود و بصورت روزانه زیرپای او قرارمی گیرد که یکی از این خودروهای اخیری که تست کرده مدل اسپورت جاگواراف تایپ SVR با موتور 575 اسب بخاری است.او می گوید مهمترین چیز در ماشین فرمان آن است، برخی تستهای ما با ماشینهای گیربکس اتومات انجام می شود و بیشترها با گیربکس دستی. وی ادامه می دهد برخی شرکتها فلسفه تولید یک ماشین را در طول سال تغییرمی دهند ، یعنی برخی بخشها و مهندسی ماشین تغییر می کند، اما برای ما حس وراندمان فنی یک ماشین مهم است.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  تست خودرو  ،  تست فنی  ،  راننده تست خودرو  ،  لامبورگینی  ،  فراری  ،  جاگوار  ،  نیسان  ،  فورد  ،  آئودی اسپورت  ،  شورولت  ،  جاگوارلندروور  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  test driver  ،  nissmo  ،  مکلارن  ،  chris goodwin  ،  hiroshi tamura nissan  ،  dave coleman mazda  ،  mark stanton jaguar land rover

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات