دراروپا خودرو چگونه اسقاط می شود


درکشورهای اروپایی از دیرباز خودروهای دودزا و فرسوده اسقاط شده و ازرده خارج می شوند و دولت نیز بابت این کار به مالکین پول پرداخت می کند.درکشورمان نیزدر چند سال گذشته و افزایش واردات خودرو این کار صورت می گیرد که هیئت وزیران در مصوبه ای...

دراروپا خودرو چگونه اسقاط می شود

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
درکشورهای اروپایی از دیرباز خودروهای دودزا و فرسوده اسقاط شده و ازرده خارج می شوند و دولت نیز بابت این کار به مالکین پول پرداخت می کند.درکشورمان نیزدر چند سال گذشته و افزایش واردات خودرو این کار صورت می گیرد که هیئت وزیران در مصوبه ای شرایط جدید شماره گذاری خودروهای وارداتی در ازای اسقاط خودروهای فرسوده را چندی پیش اینگونه ابلاغ کرد که برای شماره گذاری خودروهای سواری و وانت وارداتی با مصرف سوخت(در 100 کیلومتر چرخه ترکیبی) بیش از 5 لیتر بین 2 تا 8 خودرو فرسوده بایستی اسقاط شود. در این بین عوارض پرداختی برای خودروهای بنزین سوز 10 درصد ارزش گمرکی خودرو وارداتی تعیین شده است. همچنین برای خودروهای با مصرف سوخت کمتر از 5 لیتر نیازی به اسقاط خودروهای داخلی نیست اما همچنان 10 درصد ارزش خودرو وارداتی به عنوان عوارض واردات خودروهای بنزین سوز بایستی پرداخت شود. دراین میان درخصوص خودروهای داخلی هم چندی پیش با برگزاری جلسه روز شانزدهم مهرماه هیأت وزیران و با استناد به اصل 138 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت تصویب شد و براساس مصوبه هیات وزیران، ردیف مربوط به اسقاط خودرو های فرسوده سواری تولید داخل حذف شد.
حال می خواهیم با اطلاعات کمی بیشتر درخصوص همین پروسه در اروپا بپردازیم و داستان بدین صورت است که مثلا درکشوری مثل انگستان اگر خودروی دیزلی داشته باشید که زمان ثبت آن درسیستم قبل از 31 دسامبر 2009 باشد خودروسازان موظف شده اند به مالک خودرو یک تخفیف چندهزارپوندی پس از اسقاط کردن خودروشان بدهند تا بتوانند یک ماشین جدید خریداری کنند ، البته با الویت خودروهای هیبرید ، الکتریکی ، دیزلی و سپس بنزینی .خودروسازانی که قبول کرده اند این تخفیف نقدی  که  بین 2 تا 8 هزار پوند است را به مالکین ماشینها بدهند شامل مرسدس بنز ، آئودی ، ب ام و ، فورد ، رنو و فولکس واگن و... می شوند تا با این کار بتوانند مردم را به خرید و استفاده از خودروهای هیبرید و برقی بیشترسوق داده و تشویق کنند. دراین لیستها و قیمتها که درادامه بیشتر بصورت توضیحی به آن می پردازیم  مثلا فورد و فولکس واگن تخفیفات بالایی دارند و از جمله دو خودروسازی هستند که درمقیاس بین المللی هم از فروش بسیار خوبی برخوردارند. شرکت فورد برای شاسی بلند کوگا این تخفیف را 4500 پوند درنظر گرفته و فولکس واگن برای ماشین بزرگ سایز و چند منظوره شاران که به آن MPV هم خطاب می شود حدود 6 هزار پوند است.

•تخفیف خودروهای الکتریکی

این تخفیفاتی که خودروسازان به خودروهای اسقاطی می دهند برای جلب مشتریان و مصرف کنندگان شامل ماشینهای الکتریک و برقی هم می شود که شرکت نیسان برای مدل لیف این میزان را به دو هزار پوند رسانده و ب ام نیز مدل الکتریکی i3 را دراین لیست قرارداده است و دراین کلاس این درصد کسرکردن یا همان تخفیفها  تا 6500 پوند می رسد که برای نمونه مثال اگر بخواهید بدانید یکی از مدلهای الکتریکی ب ام و چه قیمتی بعد از تخفیف پیدا می کند می توان اشاره کرد که قیمت ب ام و i3 را از 33070 پوند  به 26570  پوند می رساند. دراین میان خودروهایی هستند که درطی اعلام این طرح از استقبال مورد توجه تری از سوی مصرف کنندگان قرارگرفته اند که اشکودا سوپرب ،هیوندای آی 10 و ب ام و سری 5 از آن جمله هستند.نکته مورد توجه درخصوص این طرح این بوده که ماشینهایی شامل اسقاط شدن هستند که زمان تولید آنها قبل از 31 دسامبر 2009 باشد و دلیل این امر آن بوده که ماشینهای بعد از این تاریخ دارای استاندارد آلایندگی یورو 5 هستند و این طرح فقط برای ماشینهایی است که تا استاندارد یورو 4 را دارند.

•بنزینیها برای این طرح بهترند یا دیزلی ها

دراین میان برخی خودروسازان که در بالا به اسم آنها اشاره شد و درادامه نیز لیست دقیقترمحصولاتشان بیان خواهد شد ، بیشتر تلاش خودرا برای عرضه مدلهای دیزلی دراین لیست معطوف کرده اند که مثلا رنو و تویوتا شامل این مورد می شوند و خودروهای بنزینی قدیمی تر را درطرح خود برای اسقاط کردن می پذیرند.هیوندای و مرسدس بنز نیز که از فروش بسیار خوبی دراین میان برخوردارند طرحهای تخفیفی متنوع تری را به مصرف کنندگان می دهند.درکنار تمامی اینها دولتها اروپایی نیز هر ساله در طرح پاکیزه کردن هوای شهرها  و کشورهایشان تعدادی خودرو را از رده خارج می کنند که مثلا انگلستان در برنامه سالیانه اش 15 هزار ماشین را اسقاط می کند و تا بیش از 8 هزار پوند به آنها تخفیف می دهد.
اما همانطور که قرار شد توضیحات بیشتری بدهیم قطعا جالب است بدانید که این تخفیف هایی که از سوی خودروسازان به مردم داده می شود چه میزان و چه مدل ماشینهایی را شامل می شود که درادامه آنها را به شما معرفی می کنیم. البته درمیان این لیست برخی خودروسازان مثل جاگوار و لندروور ، لکسس ، اینفینتی و... حضور ندارند و گویا در کنار میزان توافقی که صورت گرفته و تایرگذار بوده دیگر دلیل حضور شرکتهایی بوده که سهم نسبتا بیشتری در بازار دارند، که نام خودروسازان و محصولاتشان درادامه خدمت شما خوانندگان عزیز اعلام می شود :

•آلفارومئو

5300 پوند برای جولیتا ، 2500 پوند برای میتو  ، 3250 پوند برای جیولیا

•آئودی

شرکت آئودی برای بیش از 20 مدل این تحفیف را شامل شده که برای مثال می توان اشاره کرد که  A1 حدود 2800 پوند ، A3 حدود چهار هزار پوند ، تی تی چهار هزارپوند ، Q5 نیز چهار هزارپوند

•ب ام و

برای این خودروساز آلمانی ماشینها شامل مدل i3 و 330e و مینی کانتری من S E ، مدلهای مختلف سری 5  و درکل 80 درصد مدلهای ب ام و 70 درصد محصولات مینی  که بین 2 هزار تا 4500 پوند تخفیف می شوند را شامل می گردد.

•داچیا –رنو

که بروی محصول داستر یک هزار پوند تخفیف می دهد . و برای رنو هم شامل  مگان و کپچر و کلیو و... بین عدد 4 هزار تا  7 هزارپوند.

•فیات و آبارت

برای این ایتالیایی حدود 9 مدل می شود  که از فیات 500 با 2125 پوند تخفیف گرفته تا فیات پونتو 500 پوند و آبارت اسپایدر حدود 3 هزار پوند

•فورد

حدود 9 مدل نیز فورد به خریدران تخفیف می دهد که از فورد فیستای دو هزار پوندی شروع شده تا فورد ترانزیت  7 هزارپوندی و همچنین فورد فوکوس 4950 پوندی

•هیوندای

خودروسازی کره ای نیز مدلهایی چون i10 و 20 و 30 و 40 به همراه توسان و سانتافه و آیونیک هیبرید که شامل تخفیفهای 1545 تا 5 هزار پوندی می شود.
برای دیگر خودروسازان شامل مزدا  2 و 3 و 6  و... ،

•مرسدس بنز

در مجموع 11 مدل را به خریداران خودروهای اسقاط شده تخفیف می دهد که دربرگیرنده انواع مدلهای E و C و B به همراه CLA و GLA که مثلا برای مدل پرفروشی چون E کلاس  6 هزار پوند و برای مدلهای مختلف C کلاس بین 4 هزار تا 7 هزار پوند است.

•نیسان

مدلهایی چون میکرا ، قشقایی ، جوک ، ایکس تریل و لیف که نیسان بین 2 تا 5000 هزار پوند تخفیف می دهد.
شرکت آلمانی سئات برای ایبیزا ، لئون و...از 1500 تا 3500 پوند ، اشکودا با شش مدل ازجمله  اوکتاویا ، سوپرب و... بین 1500 تا 4000 هزار پوند، سوزوکی  شامل 7 مدل از ایگنیس تا ویتارا  بین هزار تا  2 هزار پاوند و...

•تویوتا

خودروسازمحبوب ژاپنی 12 مدل را شامل برنامه تخفیفی اش می دهد که برای مثال برای یاریس 2500 پوند ، برای روا 4 حدود 3500 پوند ، پریوس برای 2 هزار پوند ، هایلوکس با 2 هزار پوند و لندکروزر با 4 هزار پوند و...می شوند.
دراین میان فولکس واگن شامل 15 مدل می شود که گونه های آپ ، گلف ، تیگوان ،  بیتل ،پاسات و... دراین لیست بوده و از 1500 تا 6 هزار پوند تخفیف دارد.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  اسقاط خودرو  ،  خودروهای اسقاطی  ،  تبصره 13  ،  خودروی فرسوده  ،  بنز  ،  ب ام و  ،  هیوندای  ،  هوندا  ،  کیا  ،  تویوتا  ،  الفارومئو  ،  رنو  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  iran khodro  ،  saipa  ،  toyota  ،  benz  ،  bmw  ،  kia  ،  hyundai  ،  toyota  ،  renault  ،  lexus

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات