برای تست خودرو از چه دستگاههای استفاده کنیم


انجام تست فنی درمجلات و رسانه های خودرویی معتبرو قدیمی دینا که چیزی بین 30 تا 50 سال از عمرشان می گذرد سالهاست با استفاده از ادوات ودستگاهها و لوازم خاصی صورت میپذرد. این دستگاهها حتی درنمونه های فوق حرفه ای...

برای تست خودرو از چه دستگاههای استفاده کنیم

نوشته :مسیح فرزانه
عکس : علیرضا بهپور
چاپ شده درمجله ماشین

انجام تست فنی درمجلات و رسانه های خودرویی معتبرو قدیمی دینا که چیزی بین 30 تا 50 سال از عمرشان می گذرد سالهاست با استفاده از ادوات ودستگاهها و لوازم خاصی صورت میپذرد. این دستگاهها حتی درنمونه های فوق حرفه ای برای بسیاری از کارخانجات خودروسازی کاربرد داشته و آنها نیز درمجموعه ها یا پیستها ومراکز تست خود بعد از تولید یک ماشین ازآنها استفاده نموده و با استخراج داده هایش پی می برند که شرایط ماشین از نظر میزان اسب بخار وگشتاور خروجی ، فواصل بین تعویض دنده ها ، میزان فشاری که روی پدال ترمز می آید ، مقدار نیروی جی که از جناجین چپ و راست یا درهنگام حرکت اولیه به خودرو وارد می شود و...چقدراست. درقدیم الایام برای رسیدن به بخشی از این اطلاعات از دستگاه جی تک استفاده می شد که برق خود را از فندک شارژی ماشین می گرفت ، خودش توسط دو پایه روی شیشه نصب می شد و با اضافه کردن وزن ماشین ( به همراه شرنشین یا راننده ) و کالیبره کردن دستگاه با دور موتور ماشین مورد نظر ( با توجه به حسگری که دستگاه دارد ) . اطلاعات آن نهایتا روی همان نمایشگرش ثبت می شد وبراحتی قابل خواندن بود.این دتسگاه بدلیل استفاده راحت تر و قیمت کمتر که بین 300 تا 400 دلار قیمت دارد بین علاقمندان به ماشین در نقاط مختلف دنیا استفاده بالایی دارد، بویژه مثلا آنها که اهل تیونینگ کردن ماشین یا شرکت درمسابقات درگ هستند.اما یک پله بالاترکارخانجانت خودروسازی و رسانه های خودرویی  وفنی ( حالا چه چاپی و آنلاین و هر مدلی باشند ) که قرارمی گیرند عموما از محصولات پیشرفته تر Vbox که توسط شرکت " ریس لاجیک " انگلستان تولید می شود سود می برند. عامیانه ترین محصول vboxکه مناسب تست خودرو بوده دستگاه performance box است که باقیمتی حدود 580 یورو تمامی فاکتورهای که دربالا به آن اشاره شد را می تواند با دقتی بیشتر از دستگاه جی تک روی نمایشگرصفحه اش نشان دهد.دستگاه دیگر دراین زمینه vbox اسپورت است که با حدود 460 یورو شرایط رانندگی شما ( مثلا درماشین ، موتورسیکلت ، دوچرخه و...) را ثبت می کند. دردستگاههای جدید vbox  معمولا هر سیستم توسط بلوتوث به یک موبایل متصل شده و پس از نصب روی آن موبایل اطلاعات زمان تست توسط نقشه و نمودار و عدد نشان داده میشود. ازدستگاه دیگری که می توان استفاده کرد و قیمتی دوبرابر نمونه قبلی داشته اما دقت به مراتب بالاتری دارد vbox laptimer بوده که با قیمتی حدود یک هزار یورو و با اتصال به gps می تواند مسیرطی شده شما را بدقت بروی نقشه خروجی در اختیارتان گذاشته و با داده هایی نظیر سرعت و زمان ثبت شده در یک دور پیست بیشتر آشنا شوید.برخی از این مدلهای " وی –باکس " یک آنتن و برخی دو آنتن جی پی اس دارند که با وصل شدن توسط یک فیش به دستگاه اصلی ، خود آنتن با آهنربایی که دارد روی سقف می چسبد و پس از اتصال با ماهواره شروع به دریافت مسیرجغرافیایی در قالب اعدادی چون مثلا چند درجه شرقی یا شمال شرقی یا ...می نماید.البته مثلا آنتن جی پی اس را باید برای سوارکردن روی دستگاه وی باکس جدا خریدکه قیمتی حدودی 36 یورو دارد.مورد دیگر دوربین نصب شده داخل خودرو درمکانهایی چون داشبورد جلو یا مثلا گوشه عقب یا جلوی اطاق روی یکی از ستوها یا گوشه ستون پنجره ها است که دلیل استفاده ازآن، ثبت کردن شرایط راندن راننده برای بررسی نقاط قوت و ضعفش و گام برداشتن در جهت بهبود آن ، همچنین مشاهده شرایط راندن سایر رقبا درمسابقات ( برای بررسی نقاط قوت و ضعفشان و استفاده بهینه از آنها در رقابتهای بعدی برای کسب امتیاز بیشتر) می باشد.
این دوربین ساده شرکت " ریس لاجیک " که در خودروهای مسابقه ای می توان آنرا روی  roll cage نصبش کرد هم قابلیت چرخش 360 درجه را دارد و هم روی یک زاویه می تواند آنرا قفل کرد تا درتکانهای رانندگی زاویه اش تغییر نکند ، قیمت این دوربین  حدود 72 یورو است. 
در کنار اینها دو سیستم مدرن تر و پیشرفته تر برای تست خودرو از سوی vbox وجود دارد با نامهای video vbox lite و vbox video hd2 که نمونه اول با قیمتی حدود 1700 یورو است. این مدل دستگاه قابلییت اتصال به جی پی اس را دارد ، یعنی شما مسیر طی شده ، میزان کیلومتر ، مقدار سرعت و ترمز در سرپیچها یا مسیرهای گوناگون را با مختصات دقیق جغرافیایی خواهید داشت و از طرفی درمی یابید سرکدام پیچ با چه زاویه ای به خودرو چه میزان فشار جانبی یا همان نیروی G وارد شده و ماشین چقدر پایداری داشته. به اضافه اینکه دوربین هایی که در توضیحات بالا در خصوص توانایی و عملکردش صحبت شدبه ضافه دو میکروفون همراه این دستگاه بوده و به آن نصب می شود و نسبت شرایط دنده و موتور با توجه به صدای ضبط شده می توان از شرایط رانندگی آگاه شد که مثلا راننده درچنین دورموتوری آیا مناسب بوده تا دنده را بالاتر برده ویا دنده معکوس بدهد یا خیر.عموما برای نیروی برق نیز در دستگاههای وی باکس از برق شارژر فندکی ماشین استفاده می شود و یا می توان " پاور بانک " همراه داشت و از باطری آن استفاده نمود. البته این مدل دستگاههای فوق حرفه ای وی باکس یک مشکل دارد و این بوده که قابلییت نصب روی شیشه یا داشبورد بدلیل شکلی را که داشته ندارد و می توان آنراروی صندلی کنار راننده قرار داد و یا با یک نوارچسب روی داشبورد چسباند در حین حرکت کردن و داخل پیچ رفتن ضربه نخورد.
پیشرفته ترین و مدرن ترین دستگاه که البته کمی پیچیدگی هم داردتازه ترین محصول vbox با نام vbox video hd2 است کا با قیمتی حدود سه هزار یورو کارشناسان تست فنی می توانند در پروسه آزمایش انواع ماشین و موتورسیکلت ازآن بهره برد. خروجی دوربین این دستگاه از نوع اچ دی و 1080 پیکسلی بوده وبا اتصال به جی پی اس دارای دقت بالایی درثبت زمان و مسیر و...سایر المانهاست. میزان قدرت موتورخروجی در لحظه تست ، میزان نیروی ترمز وارد شد ( توسط تریگر که به پدال ترمز بسته می شود) در کنار مواردی چون دور موتور، مجهز بودن به نمایشگر OLED ،داشتم میکروفون و دو دوربین به همراه کارت حافظه 32 گیگی برای ثبت تصاویر و صدا و اطلاعات حین تست ، امکان اتصال به کامپیوتر و موبایل توسط بلوتوث و usb داشتن نرم افزار مربوطه برای موبایلهای اندروید و ios جهت دسترسی و خواندن و آنالیز اطلاعات فنی تست از قابلییت بسیار عالی این دستگاه است.
نکته دیگر مورد توجه درخصوص این دستگاهها این بوده که سابقه استفاده از این دو مدل دستگاه جی تک و وی باکس در داخل کشورمان در بین رسانه های تخصصی خودرویی به مجله ماشین برمی گردد که برای یک تست داخلی نخستین بار نگارنده به همراه دوست نازنین علی رزوان در سال 1384 از جی تک به همراه دستگاه دسیبل سنج ( جهت سنجش میزان صدای داخل اطاق ماشین در حال ثابت وحرکت  و با موتور خاموش و روشن ) در پیست سرعت آزادی تهران استفاده نمودیم ( تصاویر درج شده در مطلب) و خروجیهای آن بصورت جداول فنی منتشر شد که علی رغم فشردگی کار و دشواری فراوان درانجام آزمایش فنی با این روش علمی و بروز بسیار مورد توجه علاقمندان به مباحث فنی و تخصصی خودرویی قرارگرفت.( البته پیش از این یکی از همکاران سابق مجله ماشین در تستهای خود درخارج ازکشور از دستگاه جی تک سود می برد).همچنین یک سال بعد اقدام به بروز رسانی این دستگاه و استفاده از vbox  با همکاری دوست عزیزمان مهرداد سخایی برای نخستین بار در تستهای فنی کوتاه و بلند مدت خودرویی نمودیم (تصاویرچاپ شده درمطلب) که سبب شد داده و اطلاعات دریافتی از پروسه تست با دقت بسیار بیشتری بدست آید و در تستهای مقایسه ای بتوانیم با پارامترهای دقیقترتفاوتهای خودروهای هم رده را آنالیزکنیم و دراختیار علاقمندان محترم قراردهیم.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  پیست آزادی  ،  تست خودرو  ،  آزمایش فنی خودرو  ،  اسب بخار  ،  گشتاور  ،  نیروی جی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  vbox  ،  racelogic  ،  performance box  ،  vbox laptimer  ،  roll cage  ،  video vbox lite

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات