امتحان و آموزش رانندگی در اروپا چگونه است


درهمه کشورهای دنیا قوانین به قول معروف آیین نامه رانندگی وجود دارد که افراد درخواست کننده برای دریافت گواهینامه رانندگی آنرا مطالعه و طبیعتا باید روی چگونگی این قوانین از آشنایی با تابلوها گرفته و علائم نمایشگر در خیابان و چگونگی گردش به راست و چپ

امتحان و آموزش رانندگی در اروپا چگونه است

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
درهمه کشورهای دنیا قوانین به قول معروف آیین نامه رانندگی وجود دارد که افراد درخواست کننده برای دریافت گواهینامه رانندگی آنرا مطالعه و طبیعتا باید روی چگونگی این قوانین از آشنایی با تابلوها گرفته و علائم نمایشگر در خیابان و چگونگی گردش به راست و چپ و...کلیه قوانین رانندگی شناخت نسبی پیدا کرده و به آنها واقف باشند.درکشورهای اروپایی ، امریکا و امریکای شمالی و ..بعنوان کشورها و مناطقی ازدنیا دراین زمینه شناخته می شوند که از سوی شهروندان و پلیس راهنمایی رانندگی توجه ویژه ای به آنها شده و هم شهروندان روی اجرای آنها وعدم تخطی از قوانین دقت خاصی داشته و هم پلیس نسبت به پیاده سازی قانون احتمام خاصی دارد.برای آشنایی بیشتر با چگونگی قوانین و نحوه امتحان آموزش رانندگی در سایرکشورها ، نگاهی به کشور انگلستان می اندازیم تا ببینیم آموزشگاههای رانندگی چگونه با افراد آموزش داده و چه مواردی بیشتردراین کلاسها مد نظر قرارمی گیرد.امارها دراین کشور نشان می دهد که بین پسرها و دخترهای بین سن 17 تا 24 ساله بیشتر میزان فوت مربوط به تصادفات رانندگی است و برای مثال از سال 1996 بود که قوانین جدید آموزش امتحان راهنمایی رانندگی تدوین و اخیرا بدلیل همین آمارها موارد جدیدی برای پیشگیری ازتصادفات و صدمات آن به این قوانین اضافه شده است .
دراین کشور برای امتحان آموزش رانندگی ، داوطلب یا دانشجو یا همان فرد درخواست کننده گواهینامه به مدت 20 دقیقه مقاصد مشخصی به وی گفته می شود که باید از نقطه A به سمت نقطه B برود .زمان آزمایش رانندگی در قدیم 10 دقیقه بود که حالا به 20 دقیقه افزایش یافته.به گفته کارشناسان تدوین کننده این قانون ، این تغییر بدین دلیل انجام شده تا خانم یا آقایی که پشت فرمان است در مدت زمان بیشتری تحت آزمایش بوده و عملا بتواند یک مسیر طولانی تر را با توجه کامل به تمامی علامتهای موجود درخیابان و کوچه ها و اتوبانها و معابر و...طی کند و یعنی عملا تجربه راندن درجاده ها و خیابانها و شرایط گوناگونی را کسب نموده و درکنار وی معلم یا استاد آموزش او با صرف زمان بیشتری او را مورد آزمایش قرار دهد.
 آمارها دراین کشور می گوید  نزدیک به 40 هزارمعلم تایید شده آموزش رانندگی وجود دارد و یکی دیگر از بخشهای آموزش رانندگی استفاده از دستگاه جی پی اس یا همان جهت یاب ماهواره ای برای پیدا کردن مسیر خود و کارکردن با این دستگاه است .دراین مدل جدید فرد دانشجو طبق مسیری که معلمش مشخص کرده آنرا به سیستم جهت یاب ماهواره ای ماشین داده و با توجه با اخبار ترافیکی ، نمایشگرهای جاده ای ، توجه به محدودیتهای سرعت و...تمامی جزئیات به سلامت و بدون کمترین تخلف رانندگی به مقصد مورد نظر برسد. در آزمون قدیمی که مثلا دراین کشور اروپایی برگزار می شد دانشجوها باید یاد می گرفتند یک مسیر معمولی در نزدیکی مرکزآموزش رانندگی را برانند.
یکی دیگر از بخشهای آزمایش رانندگی مانور دنده عقب است ، بدین طریق که دانشجو باید دور یک دایره بصورت دنده عقب حرکت کند، یعنی با خودرو مثل یک پرگار یک دایره عملا رسم کند.بخش دیگری از این تست که به نام مانور دنده عقب خطاب می شود و شامل 3 بخش است مثل  پارک موازی کردن درکنار یک جاده ، پارک کردن دریک مکان خلیج شکل حال چه بصورت پارک دنده عقب و چه بصورت ورود به دماغه خودرو به داخل مکان پارک باشد و مورد سوم حرکت کردن در سمت راست جاده و سپس دنده عقب آمدن به اندازه دو خودرو و سپس اضافه شدن به صف ترافیک خودروها در جاده . کارشناسان درخصوص وضع چنین قوانین جدیدی معتقدند که برخی از این قوانین فقط درهنگام رانندگی در خیاباتهای خلوت کاربرد داشته درصورتی که یک راننده باید به شرایط  رانندن در مکانهای خلوت و یا شلوغ خیابان و جاده و بزرگراه و ... آشنایی و تسلط نسبی و کافی داشته باشد. همچنین آنها ( کارشناسان ) معتقدند که مثلا انجام آزمایش مانور دنده عقب به این دلیل گرفته می شود که راننده بتواند به خوبی از آینه خود برای دنده عقب رفتن استفاده کند. به این آزمایش رانندگی همچنین باید دور 3 فرمانه را هم اضافه کرد که به گفته معلمین امتحان گیرنده این موراد هم سبب افزایش مهارت راننده می شود و هم تقویت قابلییتهای او دررانندگی.
این موارد درحالی در آزمایشات جدید رانندگی اجرا می شود که آمارهای رسمی می گویند با وجود تمامی این سخت گیریها و استانداردها که همه شان برای افزایش سلامت و ایمنی خود شهروندان و معابر تعریف شده ، 51 درصد از افراد زیر 25 سالی که در انگلستان ( که دارای یک از سخت ترین دوره های آموزش رانندگی و امتحانات دریافت گواهینامه است ) امتحان دریافت گواهینامه می دهند درهمان بار اول قبول شده وامضاء و مهر تایید دریافت می کنند.
"نایجل منسل " راننده و قهرمان شناخته شده بریتانیایی در رشته مسابقات حرفه ای فرمول 1 که با سازمانهای خصوصی و دولتی درزمینه آموزش صحیح و درست قوانین راهنمایی و رانندگی به جوانان همکاری می کند می گوید که بیشتر تصادفات برای افرادی رخ می دهد که اولین سال دریافت گواهینامه رانندگی خود را سپری می کنند که عموما بخاطر عدم تجربه کافی و سپس عدم وجود اعتماد به نفس از عوال این مسئله هستند.او همچنین می افزاید با وجود تمامی قوانین سخت گیرانه و احتیاطها و نظارتهایی که براین امر آموزش افراد در دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی صورت می گیرد اما آمارها رسمی و دقیق نشان می دهد که 40 درصد رانندگانی که در انگلستان درحین رانندگی تصادف می کنند 23 سال سن دارند و نداشتن تجربه کافی دررانندگی نقشه اساسی دراین زمینه دارند. به همین دلیل بین سالهای 2016 تا 2017 بیش از 2.2 میلیون آزمون تئوری رانندگی دراین کشور برگزارشده تا رانندگان جوان به تجربیات خود درحین راندن بیافزایند. بخش دیگری از این آمارها می افزاید که رانندگان جوان دررانندگی دوست دارند ریسک بیشتری بکنند ، آنها برای تحت تاثیرقراردادن سرنشینانشان علاقمندند که با سرعت بیشتری از حد مجاز حرکت کنند و همچنین درترافیک دست به برخی حرکت نمایشی بزنند ، همچنین اردست دادن کنترل ماشین دربین آنها پس از استفاده از نوشیدنیهای الکلی و مواد مخدر یکی دیگر از دلایل افزایش بروز تصادف است.
به همین دلیل سازمنهای مسئول دراین زمینه دو قانون دیگر برای کاهش صدمات و تلفات درحین رانندگی را تدوین و تصویب و اجرا می کنند ، نخست اینکه برای رانندگان سال اولی میزان الکل موجود درخونشان را به کمترین حد ممکن رسانده اند و سپس برای سوار کردن سرنشینان جوان و دوست همراه آنها در هنگام روز و شب محدودیت نفری قائل شده اند تا از تحت تاثیرقرارگرفتنشان جلوگیری کنند. این سیستم که دربالا به مواردی از آن اشاره نمودیم در عموم کشورهایی اروپایی ، آمریکا و استرالیا با همین قوانین و سخت گیری در حال اجراست و تاثیر بسیار مثبتی در آموزش رانندگان صالح وکاهش تصادفات رانندگی داشته است.
به قوانین بالا همچنین مواردی اضافه شده که هر راننده جوان 12 ماه تحت یادگیری و آموزش بوده وسپس بعد از آن باید 120 ساعت دوره آموزشی را بگذراند. درحال حاضرهزینه ثبت نام دردوره ها یا همان کلاسهای آموزش رانندگی در انگلستان برای شروع کار 34 پوند و سپس برای هرجلسه 25 پوند در هر ساعت دریافت می شود که البته بستگی به پیشرفت و قدرت و استعداد یادگیری دانشجو نیز داشته که وی دقیقا چند جلسه برای آموزش نیاز دارد. اما قوانین فعلی می گوید که دراین کشور باید 40 جلسه یعنی 40 ساعت آموزش رانندگی را گذارند که هزینه یک دوره کامل آموزش رانندگی در یک کشور اروپایی بالغ بر یک هزار پوند یا بیش از 5 میلیون تومان می شود که با قانون فوق الذکر این عدد به 3 برابر ساعت یعنی 120 افزایش می یابد.یکی از مدیران باشگاههای خودرویی برای جوانان زیر 17 سال می گوید که ما می بینیم مادرو پدرها برای هزینه کردن بیشترجهت گذراندن دوره های بیشتر آموزش رانندگی ( چه تئوری و چه عملی ) برای فرزندانشان بسیار راغب و علاقمند هستند اما تبدیل شدن به یک راننده با مهارت مثل نواختن موسیقی و مبدل شدن به یک نوازنده خوب و چیره دست است و دراینجاست که نقش تمرین کلیدی است و والدین باید دراین مقوله وقت بیشتری صرف کنند. دربخشی دیگر ازاین قوانین که از سال 2018 اجرا می شود می گوید که دانشجویان تحت آموزش اجازه دارند که فقط یک مسیرمشخص را یا یک خودروی دو کنترلی  ( یعنی خودروهای مخصوص آموزش که دو کلاچ و دو ترمز و...دارد ) به همراه معلم خود طی نمایند .اضافه براین موارد دولت یک سرمایه گذاری 10 میلیارد تومانی ( 2 میایون پوندی ) انجام داده تا تغییرات بیشتری درطی مراحل یادگیری و آموزش و امتحانات آزمونهای رانندگی پس از تحقیقات کارشناسی و دقیق صورت گیرد.
مورد دیگر دراین قانون جدید ، اعمال موارد و قوانین سختگیرانه در استفاده از موبایل حین رانندگی است ، چون امارها نشان می دهد درسال 2015 حدود22 درصد افرادی که در حین رانندگی تلفن همراه بدست داشتند بدلیل تصادف متاسفانه فوت  و 99 درصد بدلیل همین موبایل بدست گرفتن بشدت صدمه دیده اند .برای تشویق بیشتر رانندگان جوان در اجرای رانندگی با احتیاط شرکتهای بیمه نیز امتیازاتی درنظرگرفته و دولت نیز با شناسایی نقاط پرحادثه جاده ها و راهها بیش از یک هزار دوره آموزشی درآن مناطق برای رانندگان زیر 23 سال تدارک دیده است. یکی از این موارد آموزشی عدم استفاده از خودرو بین ساعات 11 شب تا 6 صبح بوده که طبق آمارها بیشترین آمار تصادف را دارند. همچنین به رانندگان جوان آموزش داده می شود که آنها درقبال سلامت سرنشینان داخل خودرو نیزمسئول هستند و همچنین به آنها می گویند که هرچه تعداد جوانها دریک خودرو بیشتر باشد امکان بروز تصادف افزایش می یابد. درکنار اینها به آنها آموزش داده می شود که هیچوقت در هنگام عصبانیت پشت فرمان ننشسته و وارد خیابان و جاده نشوید.از انجام حرکات پرریسک با سایر رانندگان و یا انجام هرحرکت نمایشی در ترافیک و یک خیابان و جاده خلوت هذرکنید. 
البته احتمالا می پرسید که این دوره های جدید تئوری و عملی که درکشورهای اروپایی برای دریافت گواهینامه راهنمایی و رانندگی برگزارمی شود بصورت دقیقتر چقدرهزینه دارد که نظرشما را درادامه به آن جلب می کنیم:
هزینه هر جلسه آموزش : 24 پوند
میزان آموزش هر دانشجو توسط معلم رانندگی :  47 ساعت
میزان آموزش جانبی به همراه والدین دانشجو" 73 ساعت
میانگین هزینه این دوره :1128 پوند
هزینه دریافت گواهینامه موقت :34 پوند
هزینه کلاس تئوری : 23 پوند
هزینه کلاس عملی :62 پوند
میزان هزینه این 3 بخش به اضافه 1128 پوند : حدود 1250 پوند

البته اگر خودروی مورد آزمایش برای خودشخص باشد باید حدود 700 تا 800 پوند هم برای بیمه یک ساله خودرو پرداخت شود که مجموعه این پروسه  بیش از دو هزار پوند ( بیش از 10 میلیون تومان ) برای خانواده یک فرد جوان ( که البته از قبل ماشینش را خریده ) هزینه دربرخواهد داشت.
با تمامی این موراد باشگاه خودرو برای جوانان زیر 17 سال با همکاری راهنمایی و رانندگی دست به اقدام جالبی زده و برای جوانانی که درشرف رسیدن به سن قانونی برای دریافت گواهینامه هستند اقدام به برگزاری دوره های تئوری و عملی رانندگی کرده که هزینه هایش شامل : 

هزینه عضویت درباشگاه :295 پوند

امکانات ارائه شده : دریافت کارت عضویت یک ساله، 35 هفته دسترسی به تمامی دوره های آموزش رانندگی  ، امکان حضور والدین درکنار دانشجویان درحین آموزش
درکل کارشناسان راهنمایی و رانندگی اروپایی معتقدند که با این طرح جدید به میزان قابل توجهی درصد تصادفات و صدمات جاده ای بین رانندگان جوان کاسته خواهد شد وتربیت نسلی از رانندگان جوان با تجربه یعنی داشتن جاده هایی امن تر و محیطی ایمن تر و شاداب تر.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  گواهینامه  ،  آزمایش رانندگی  ،  امتحان آیین نامه  ،  نیم کلاچ  ،  آموزش رانندگی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  driving licence  ،  driving theory  ،  gps

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات