تعویض تسمه تایم ماشین چگونه است؟


تسمه تایم یک قطعه مهم درخودروهاست که باید به ان توجه نمود و درسروقت هم عوضش کرد تا موتورماشین همیشه سلامت بماند.البته تعمیرکاران می گویند بهتراست که درموقع تعویض تسمه تایم کیت کامل آن خریداری و عوض شود و فقط خود تسمه تایم بصورت تکی عوض نشود.

تعویض تسمه تایم ماشین چگونه است؟

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین

تسمه تایم یک قطعه مهم درخودروهاست که باید به ان توجه نمود و درسروقت هم عوضش کرد تا موتورماشین همیشه سلامت بماند.البته تعمیرکاران می گویند بهتراست که درموقع تعویض تسمه تایم کیت کامل آن خریداری و عوض شود و فقط خود تسمه تایم بصورت تکی عوض نشود. اگر ناگهان فراموش شد که تسمه تایم عوض شود و براثرکارکرد بالا پاره شد و خودرو ازحرکت ایستاد بهتر است هرجایی که هستید همانجا توقف کرده و خودرو را تکان ندهید و از استارت زدن هم پرهیزکنید چون سبب آسیب رسیدن به سرسیلندر و میل سوپاپها شده و هزینه بیشتری برای مالک ایجاد می کند.

توضیح شماره ها- مراحل

1.دربرخی معدود خودروها زمان تعویض تسمه تایم توسط یک نمایشگر مشخص می شود،به اضافه اینکه مشاهده و دسترسی به برخی قطعات منفصله تسمه تایم نیزمی تواند نشانگراین داستان باشد.برای مرحله اول ابتدا باید قاب تسمه تایم رابازکرد، این کار درموتورهایی که بصورت طولی هستند آسان تر است.مثلا دریک فورد رنجرمدل 2006 موتوربصورت مستقیم است. درماشینهایی که فرمان برقی دارند درمرحله اول مشتقات برق رسان آنرا میتوان جداکرد.البته دراین میان باید پیچهایی هم که بازمیشود را کنارگذاشت و ازانها مراقبت کرد تا مجددا مورد استفاده قرارگیرد.

2.پس ازاین مرحله و بازکردن قاب تسمه تایم باید چرخ دنده و میلنگ را پیدا کرد.اینها نشانگرهایی دارند که درانتهایی ترین بخش میانی پیستون قرارمیگیرد.جای این نشانگر را به ذهن خود بسپارید چون وقتی یک تسمه تایم جدید استفاده می کنید باید برای هماهنگ و سینک کردن میلنگ و پیستون این مکان را بلد باشید و اگراین سینک وهماهنگ شدن بخوبی انجام نشود موتورنمی تواند به خوبی کارکند، پس ازاین کاربهتراست مطمئن باشید.

3.الان زمانی است که باید تسمه تایمی که تحت فشاراست را به همراه دندانه ها آزاد کنید.زمانی که این بخش شل میشود تسمه تایم براحتی خارج میشود.چرخ دنده هایی که خارج شده اند امکان دارد شاید خاکی باشند بنابراین میتوانید انرا خاک گیری کنید.

4.برخی مکانیک ها هم امکان دارد به شما پیشنهاد کنند که واترپمپ را هم تعویض کنید چون برخی مواقع دچارمشکل میشود وبهتراست یک نمونه نو جایش گذاشته شود.این یک پیشنهادخوب است که به شما کمک میکند درطولانی مدت ومخصوصا زمانی که بخشهایی ازموتورپیاده شده واترپمپ سالمی داشته باشید.سیستم خنک کننده ماشین هم باید قبل ازتعویض ازموتورجداشود.

5.حالا نوبت نصب واترپمپ جدید و تسمه تایم و ...می شود. همچنین پیشنهاد میشود از یک واشر هم اندازه وفیت شده با موتوربرای واتر پمپ فلزی استفاده گردد.سپس خنک کننده را نصب کنید و حالا همه چیز به خوبی انجام شده است.

6.قبل ازشروع کاربروی تسمه تایم جستجو کنید که نوع موتور ، ماشینی که برویش کارخواهید کرد چیست.

7.ازاینکه تمامی قطعات و ابزارالات را درکنارخود دارید مطمئن شوید،یک فروشگاه یا مرکزی هم که این وسایل را داشته باشد شناسایی کنید که اگرلازم شد ازآن لوازم بگیرید.

8.برای شروع کار اجازه دهید موتور و قطعات آن کاملا خنک شود که براحتی با آن کارکنید.

9.میزان دشواری این کاردرحدی است که یک تعمیرکاراگر حوصله و وقت کافی داشته باشد می تواند آنرا براحتی انجام دهد.

10.چیزهایی که انها راباید چک کرد دراین پروسه تسمه تایم است که بین 70 تا 90 هزارکیلومتر و دربرخی خودروها بین 60 تا 80 هزارکیلومترباید چک شود.البته بهتراست دفترچه گارانتی ماشین قبل ازاینکار مطالعه شود تا روش موارد ذکرشده توسط کارخانه سازنده نیز مشخص شود.

11. مواردی دیگر درکنار تسمه تایم ،واتر پمپ ، مشتقات تسمه تایم ، پمپ روغن و..هم چک شود.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  تسمه تایم  ،  تعویض تسمه تایم  ،  قیمت تسمه تایم  ،  واتر پمپ  ،  جی فاکتور  ،  سریلندر  ،  میل سوپاپ  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  machine magazine  ،  oil pump  ،  water pump  ،  timing belt

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات