آشنایی با قرارداد 150 صفحه ای فرمول یک


میزان هزینه ها و درامدها درمسابقات فرمول یک بدلیل مسائل مالیاتی و دقت نظر روی پولهای پرداخلی بین گروه برگزاری فرمول 1 و تیمها هیچگاه بصورت کامل و شفاف بیان نشده و گاها داده هایی منتشر می شود که نشانگر این گفته ها و بسیار نزدیک و متقن است. قوانین می گویند این قراردادها محرمانه هستند

آشنایی با قرارداد 150 صفحه ای فرمول یک

نوشته :مسیح فرزانه
چاپ شده درمجله ماشین
میزان هزینه ها و درامدها درمسابقات فرمول یک بدلیل مسائل مالیاتی و دقت نظر روی پولهای پرداخلی بین گروه برگزاری فرمول 1 و تیمها هیچگاه بصورت کامل و شفاف بیان نشده و گاها داده هایی منتشر می شود که نشانگر این گفته ها و بسیار نزدیک و متقن است. قوانین می گویند این قراردادها محرمانه هستند و تنها با دستور دادگاه و مراجع قضایی اجازه انتشار آنها وجود دارد و گفته می شود مدیران تیمهای فرمول 1 برای مطالعه قراردادهای جدید که گفته می شود شامل ده بخش و بیش از 150 صفحه است  و بحث در مورد آنها هر سال به لندن  - دفتر مرکزی گروه فرمول یک سفر می کنند.
به هرحال اعداد زیادی در مورد گردش مالی فرمول یک گفته می شود اما عدد دقیق آن برای یک سال 1.36 میلیارد دلار بوده که نصف ان به تیمهای فرمول یک پرداخت می شود و مابقی برای گروه فرمول یک است که حدودا جایزه تیمها از این ماجرا 683 میلیون دلار است که هر تیمی حدود 34 میلیون دلار آنرا نزد خود نگه می دارد.

دراین قرار بند یک میگوید که هر تیم سهمی یکسان از این پول می برد اما فقط 9 تیم برای گرفتن جایزه اصلی سال به مرحله بعدی صعود می کنند که سهم اولیه برای هر تیم 36 میلیون دلار است.
بند دو می گوید قراردادها بر طبق رتبه بندی آخرفصل صورت می گیرد و درصدی به همین میزان به تیمها  پاداش داده می شود که شامل 19 و 16 و 13 و 11 و 10 و 9 و 7 و 6 و 5 و 4 درصد است و هر تیمی که موفق تراست پاداش بیشتری می گیرد. تیم مرسدس در سال 2016 حدود 61.65 میلیون دلار گرفته بود و تیم سائوبر در ته جدول 12.98 میلیون دلار. یعنی تیم قهرمان 97.65 میلیون دلاردریافت و پایین ترین تیم موفق 49 میلیون دلار می گیرد.برای مثال هر تیم 60 میلیون دلاربرای ساخت ماشین جدید در هر سال لازم دارد به همین دلیل تیمهای کوچکتر به سود بیشتری نیاز دارند. دراین میان رانندگانی که در فرمول یک می رانند با خود نیز اسپانسر می اورند که بخشی از سهم اوردن اسپانسر نیز از سوی تیمها به انها پرداخت می شود.دراین میان مشکل تیمها معمولا این است که آنها باید مبالغ بالایی را برای تحقیقات و توسعه پرداخت کنند که بخش بزرگی از بودجه آنها را شامل می شود. برای بستن این قراردادها و اسپانسرینگها نیز برنی اکلستن با اتحادیه تیمهای فرمول یک یا همان FOTA ( formula 1 team association )و تیمهای بزرگ هرساله مذاکره می کند و تیمهای کوچکتر نیز ناچار به پیروی از شرایط بزرگترها هستند. به همین دلیل تیمهای بزرگتر اسپانسرهای بزرگتر گرفته و یا سمتشان می آید و طبیعتا پول بیشتری کسب می کنند .اما برای همه کارشناسان فرمول یک  موردی هست که دراین مسابقات بعنوان یک راز باقی مانده و آن چیزی به اسم bonuses payment یا قرارداد تشویقی است  که به تیمهای معروف فرمول 1 داده شده و کسی از چند و چون و داستان آن خبر ندارد.
دراین حال بخشی ازداستان این قراردادها میگوید که اگر تیمی دو بار پشت سرهم قهرمان فرمول 1 شود جایزه سال دومش دو برابر خواهد بود که این مسئله درخصوص تیمهای ردبول و مرسدس پیاده شده است.البته به این قانون بند دیگری هم افزوده شده بوده که می گفت هرتیمی که مستحق دریافت این جایزه باشد باید در طول 2 سال 21 مسابقه را با پیروی و مقام نخست به پایان رسانده باشد.البته درنهایت این جایزه دوبله به تیمی پرداخت می شود که قراداد دو طرفه با اتحادیه تیمهای فرمول 1 داشته باشد. پرداخت چنین پولی تقریبا شبیه همان جوایز نقدی است که درخصوص CCB یا همان جایزه رده بندی تیمها پرداخت می شود که به ترتیب برای تیم اول تا سوم  از 37 میلیون دلار و سپس 33 میلیون دلار و درنهایت 30 میلیون دلار است و این تیمها باید در 4 سال گذشته مسابقات فرمول یک بیشترین تعداد مسابقات را برده باشند، دراین رده بندی مکلارن ، فراری  و ردبول بهترین رکوردها را دارند. جوایز نقدی نیز وجود دارد که به تیمهای موفق داده می شود که برای مثال این عدد برای تیم ویلیامز در سال 2016 حدود 10 میلیون دلار بوده ، البته تیم مکلارن نیز در 2016 موفق ترین بوده اما چون جایزه CCB را دریافت کرده دیگر این جایزه دوم به ان تعلق نمی گیرد.

•نفش پر رنگ قرمزهای فراری


در سال 2016 این تیم فراری بود که درسکوی سوم فرمول یک نشست اما بدلیل همان قانون بیشتری تعداد پیروزیها در 4 فصل اخیر فرمول توانست جایزه بیشتری را دریافت کند که برابر با 68 میلیون دلار است.

•رده بندی امتیازی تیمها در سال 2016 

1.مرسدس
2.ردبول
3.فراری
4.فورس ایندیا
5.ویلیامز
6.مکلارن
7.تورو روسو
8.هاس
9.رنو
10.سائوبر

رده بندی دریافت جوایز مالی تیمها در سال 2016

1.فراری با دریافت  181 میلیون و 180 هزار دلار
2.مرسدس با 171 میلیون و 650 هزار دلار
3.ردبول ریسینگ با  161 میلیون و 920 هزار دلار
4.مکلارن   با 95 میلیون و 400 هزار دلار
5.ویلیامز با  78 میلیون و 450 هزار دلار
6.فورس ایندیا با 71 میلیون و 690 هزار دلار
7.تورو روسو با 58 میلیون و 710 هزار دلار
8.رنو با 52 میلیون و 220 هزار دلار
9.سائوبر با 48 میلیون و 980 هزار دلار و در جایگاه...
10.هاس با 19 میلیون و 470 هزار دلار

                   

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  فرمول 1  ،  فرمول یک  ،  فرمول وان  ،  فراری  ،  مکلارن  ،  مرسدس  ،  ردبول  ،  FOTA ( formula 1 team association )  ،  bonuses payment  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  machine magazine  ،  f1  ،  formula 1  ،  formula one

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین مقالاتآرشیو مقالات