درخرید ماشین به چه چیزهایی توجه کنیم؟


خرید ماشین همه جای دنیا تقریبا یک فرمولها و روشهای ساده ای دارد که اگر چند عدد معدودش را رعایت کنیم سبب می شود تا انتخاب خوبی داشته باشیم و...

درخرید ماشین به چه چیزهایی توجه کنیم؟

نوشته:مسیح فرزانه
عکس بیرونی کاور : علیرضابهپور
چاپ شده درمجله ماشین
خرید ماشین همه جای دنیا تقریبا یک فرمولها و روشهای ساده ای دارد که اگر چند عدد معدودش را رعایت کنیم سبب می شود تا انتخاب خوبی داشته باشیم و بعدا پشیمان نشویم.معمولا خریداران در بازارخودروکه مردم عام بوده و کارشناس نیستند به فاکتورهایی بیشتر پولی و ظاهری در اول کار نگاه می کنند که دقیقا مورد علاقه فروشنده است، یعنی یک ماشین زیبا و شاید نه چندان کارآمد با شرایط مناسب حال خریدار برایش بصورت قسطی یا شرایطی درنظرگرفته می شود.حال ما به برخی از این اشتباهات عامیانه می پردازیم که خیلی ساده هم هستند که اگر ازآنها دوری کنیم می توانیم ماشین خوبی بخریم.

•بدونیم دنبال چی می گردیم
خریدن ماشین ، مثل خریدن یک کفت کفش یا موبایل نیست. خریداران عامی وتازه کارمعمولا وارد یک سایت یا نمایشگاه شده ومی گویند اینقدرپول دارند یا اینقدر می توانند در ماه قصد وپیش پرداخت بدهند و یک ماشین می خواهند.اما پیشنهاد می شود این کار را اصلا نکنید،چون فروشنده تحت هرشرایطی بالاخره یک ماشین را به شما با شرایط مالیتان می فروشد.بهتر است قبل از رفتن به هر نمایندگی یا نمایشگاهی یک تحقیقی در اینترنت و سایتهایی که برپایه قیمت مدلهای مختلفی به شما می دهند بکنید.بعد از اینکه گزینه ها مشخص شد به سایتهایی سربزنید که این ماشینها را تست می کنند و چند آزمایش فنی بخوانید و نقاط ضعف و قوت را متوجه شوید.

•ازفروشنده درخواست تست رانندگی کنیم
این مورد چند سالی است در کشورمان باب شده که کار بسیارخوبی است و وارد کنندگان شرکتی در سایتهایشان برای کسانی که علاقمندبه آزمایش فنی هستند فرم ثبت نام می گذارند و در روز و ساعتی مشخص به تست دعوت می شوند. آمارها می گوید در بازاربزرگ خودرویی مثل آمریکا از هر 6 نفر 1 نفر قبل از خرید ماشین درخواست تست رانندگی می کند. اما شما همیشه بین 5 تا 7 خودرو از برندهای مختلف را قبل از خرید و هرکدام را به میزان 10 دقیقه تست کنید.

•سوابق وارد کننده را بررسی کنیم
این روزها در تمامی جراید و سایتها شرایط خاص و متنوع واردات و فروش انواع خودرو می بینیم.هیچگاه بی محابا اقدام به خرید از شرکتی که سهل ترین شرایط را پیش رویمان گذاشته نکنیم.بهترین کارتحقیق درمفصل از چندین آگهی و یا حتی دوستانی است که از اینگونه شرکتها خرید کرده اند. نمایندگان رسمی و مستقیم و شرکتیها بسیار مطمئن تر از شرکتهای ریز و درشت هستند. اگر بصورت مدت دار هم خودرومی خریم به سود مشارکت و کلیه مفاد قرارداد توجه کنیم. به لیست و امکانات و آپشنها توجه کنیم.سعی کنید همه موارد را با مسئول فروش مکتوب کنید که پس از بدقولی راهی برای پیگیری داشته باشید.

•شرایط مالی خود را بررسی کنیم
شرکتها و فروشندگان عموما به اینکه شما چه میزان حقوق دریافت می کنید ندارند، به همین دلیل این برآورد وبررسی برعهده شماست که از حقوق ماهیانه خود چه میزان باید برای قصد خودرو پرداخته شود و هیچگاه درخرید قسطی یک خودرو دچار چشم و هم چشمی با سایرین نشویم.

•هزینه نهایی خودرورا دقیق محاسبه کنیم
قیمت نهایی خودروهای وارداتی شامل هزینه شماره گذاری ، دارایی ،مالیات بر ارزش افزوده وبیمه شخص ثالث هم می شوند که باید آنها را حساب کنیم

•به زمان تحویل توجه کنیم
زمان تحویلی که شرکتها اعلام می کنند مثلا 15 ، 30 ، 60 و...است. این عدد درتعریف قراردادها به معنای روزی کاری است ، یعنی روزهای 5 شنبه معمولا نیمه وقت حساب می شود ، جمعه و روزهای تعطیل رسمی هم اصلا حساب نمی شود. درنهایت یک خودرویی با تحویل 15 روزه تا بیش از 20 روز طول می کشد بدست مشتری برسد. درخصوص شرایط شماره گذاری هم تحقیق کنید ، چون برخی وارد کنندگان در داخل دل خود شماره گذاری دارند که کار پلاک شدن راحت می شود اما اگر نداشته باشند بین 7 تا 10 روز و بیشتر گاها طول می کشد تا یک خودرو از زمان تحویل به مالک تا رسیدن به شماره گذاری برسد.

•خود را راقب نشان ندهید
درخرید یک ماشین از هرکجایی و هر اندازه که از ماشین خوشتان آمد خود را خیلی راقب نشان ندهید و اگر در هنگام خرید یک خودروی کار کرده از مصرف کننده یا نمایشگاه یا خودروی صفر از جایی به غیر از غیرشرکتیها به هربند یا مفاد قرارداد یا گفته فروشنده شک داشتید یا متوجه دقیق منظور نشدید یا قرارداد را امضاء نکنید وبا بیرون آمدن از محل معامله بیشترفکر و تحقیق کنید.

•به بیمه توجه کنیم
درزمان خرید چه خودروی صفر از نمایندگی چه کارکرده  ،به بیمه ماشین ، مقدار پوشش آن وزمان باقی مانده تا تمدید بعدی توجه کنید.خودروها همه باید بیمه شخص ثالث داشته باشند.برخی وارد کنندگان بیمه بدنه یک ساله همه بعنوان هدیه می دهند اما این کارروال معولی نیست

•به گارانتی و خدمات پس از فروش توجه کنیم
این یکی از آن مواردی است که اکثرا با آن به مشکل می خورند.مفاد گارانتی را حتما از فروشنده بپرسید و یا مکتوب در کاغذی بخوانید ،میزان کیلومتری که شرکتها برای گارانتی عرضه می کنند با هم متفاوت است.برخی این تصوررا دارند که وقتی خودرویی 150 هزار کیلومتر یا 50 هزار کیلومتر گارانتی دارد یعنی تمامی هزینه های سرویس و تعمیراتش رایگان است ، اما اصلا اینگونه نیست.

•توجه به آپشنها و نیازها
هدفمان همیشه خرید یک خودروی فول آپشن و پرازامکانات که اکثر اوقات 90 درصدآنرا هم استفاده نمی کنیم نباشد.زیراعموما مصرف کنندگان فکرمی کنند هرچه خودروی پرآپشن تری بخرند موقع فروش ماشین راحت تر و سریعتر فروخته می شود و مشتری بیشتری دارد ، شاید این طرز فکر در برخی مواقع کارکند ، اما پرداخت بهایی بابت کالایی که استفاده نمی شود و یا اصلا به کارمان نمی آید مثل خریدن یک پیراهن است که برای پوشیدن سالی یک بار آنرا می خریم و نهایتا گوشه جالباسی مانده واصلا فراموش می کنیم آنرا بپوشیم. درهنگام خرید خودروهای پرآپشن وارداتی ازنمایشگاههای غیررسمی وشرکتهای فرعی، به اصل یا فرع بودن اپشنها با چک کردن VIN کد شناسایی ماشین با نمایندگی اصلی اقدام کنیم و به گفته های برخی فروشندگان 100 درصد اعتماد نکنیم.برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  حرید ماشین  ،  فروش ماشین  ،  وام ماشین  ،  پیش فروش ماشین  ،  ماشین کارکرده  ،  شماره گذاری  ،  پلاک ماشین  ،  مالیات خودرو  ،  معاینه فنی  ،  گارانتی  ،  آپشن  ،  واردات خودرو  ،  خودروهای داخلی  ،  gfactor  ،  masih farzaneh  ،  guarantee  ،  warranty  ،  car sales  ،  car leasing  ،  VIN

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها