تست فنی پژو3008 در اروپا
پژو 3008 کی به ایران می رسد؟


این روزها بازار گفتگو در خصوص محصولات تازه وارد پژو به کشورمان داغ و شنیدنی است .پژو 2008 نیز یکی از این محصولاتی که فروش آن اخیرا از سوی ایران خودرو صورت و احتمال واردات مدل 3008 رقیبی برای کراس اورهای کره ای هم به گوش می رسد.ما قبل از ورود آن به کشور بسراغش رفته و آنرا مورد تست فنی قراردادیم.

 پژو 3008 کی به ایران می رسد؟

آزمایش ، نوشته و عکس: رضا انصاری فرد
چاپ شده درمجله ماشین فروردین 1396 -شماره 411

دو رگه خندان

اینروزها خودروهای کراس آور و SUV نما بسیار پر طرفدار و پر فروش هستند و پژو ۳۰۰۸ نیز که نخستین ساخته پژو در این کلاس است نیز از تازه واردان زیبای فرانسوی بازار است. خودرو‌های دو رگه به انگیزه برخورداری از بدنهٔ‌ای بلند، طراحی زیبا، وزن سبک و مصرف کم بسیار مورد توجه خریداران قرار گرفته اند. در این میا‌‌ن پژو ۳۰۰۸ بعنوان خودرو سال ۲۰۱۷ از سوی خودرو نویسان دانمارک برگزیده شده است. ناگفته نماند که نه تنها این اتومبیل بعنوان خودرو سال برگزیده شده، بلکه اینگونه خودرو نیز بعنوان گونه نوینی از اتومبیل برای سال ۲۰۱۷ برگزیده شده است. نوشتاری که در پی‌ میخوانید بر آمد نخستین آزمایش رانندگی نگارنده با این شیر بلند بالای فرانسویست.

مدرن و خندان

نسل پیشین ۳۰۰۸ دارای آنچنان شباهتهایی به خودروهای MPV بود که نمیتوان آنرا یک خودرو کراس آور دانست. با اینکه نسل نو این ماشین بزرگتر از نسل پیشین آنست، اما وزن آن ۱۰۰ کیلوگرم سبکتر از نسل پیشین است. ناگفته نماند که این اتومبیل تنها ۴۳ کیلوگرم سنگینتر از مدل ۳۰۸ است که این نیز نشانگر یک طراحی دقیق، مدرن و بکارگیری مواد سبک و مقاوم است. این ماشین در ۵ رده وسایل اضافی بترتیب بنامهای GT  GT Line, Allure, Active  Acces قابل سفارش است. در این میا‌‌ن فرم جلو پنجره خندان، سپر، رنگ آمیزی زیر سپر و فرم چراغهای مدل Allure با مدلهای دیگر متفاوت است. بیشترین تفاوت طراحی این مدل در خط‌‌های جلوپنجره، رنگ آمیزی زیر سپر و فرم چراغهای دوبل آنست که با قسمتی بر آمده از سپر با طراحی تیز از یکدیگر جدا شده اند. پژو ۳۰۰۸ بویژه در نمای جانبی و عقب از یک طراحی ساده، تا اندازه‌ای عضلانی، بسیار مدرن و شیک سود می‌برد. ویژگی طراحی این ماشین در نمای جانبی، خط‌‌های صاف و تیز بالای گلگیرها و ضربه گیر و زهواره کروم کاری شده پایین درها بهمراه ستون C زیبا و بسیار پهن آنست که قسمتی از آن با تکه‌ای از شیشه پوشیده شده است. در نمای عقب این ماشین بیش از هر چیز چراغهای پهن آن که از زیر ستون C آغاز شده و تا قسمتی از در صندوق بار را میپوشانند، بهمراه زهواره کروم کاری شده و پهن بالای سپر بر زیبائیهای این ماشین در این نما افزوده اند.

مدرن و جادار

با نگاهی‌ گذرا به کابین این ماشین، بی‌ گمان کابینی مدرن، اما با شیوه طراحی نو پژو یعنی نشاندهنده‌هایی‌ که در بلندایی بلند در پشت فرمان جاگذاری شده اند در برابر دیدگان قرار می‌گیرند. این نشاندهنده‌ها در خانه‌ای جدا مونتاژ و بگونه‌ای زیبا در پشت فرمان جذب و جاسازی شده اند. ناگفته نماند که نشاندهنده‌های این ماشین بگونه یک صفحه نمایشگر رنگی با توانایی تغییر شکل از فرمهای کلاسیک به دیجیتال بسته به گزینش راننده هستند. جلوداشبورد از مواد پلاستیکی نرم و با کیفیت خوب ساخته شده و فرم پویای کنسول میانی نسبتاً پهن این پژو نیز بر زیبائیهای کابین افزوده است. در کنسول میا‌‌ن دو صندلی‌ راننده و سرنشین جلو نیز یک تکمه الکتریکی جایگزین ترمز دستی سنتی این ماشین شده. کمی بالاتر در قسمت میانی کنسول میانی نیز عملکرد ۷ سامانه گوناگون چون فلاشر، پیوند تلفن همراه، سیستم ایرکاندیشن و …. در زیر ۷ تکمه بشکل شاسی‌های پیانو جای داده شده که نشاندهنده فرمی نو در طراحی هستند. در قسمت بالایی‌ کنسول میانی نیز یک صفحه نمایشگر بزرگ داده‌های سامانه رهیاب، رادیو، تلفن همراه و پیوند بی‌ سیم با سامانه‌های پخش خارجی و تلفن همراه را در دید و دسترس آسان راننده قرار می‌دهد. پژو ۳۰۰۸ تنها در گونه دیفرانسیل جلو قابل سفارش است. در قسمت عقب کابین نیز بلندای بلند بهمراه کفّ صاف (بدون تونل میل گاردن) موجب فراهم آمدن فضائی جادار و مناسب شده است. این کفّ صاف از سوی دیگر سوار و پیاده شدن ۳ سرنشین عقب را نیز راحت تر نموده. کابین و صندوق بار جادار این ماشین، بکار گیری آن در مسیرهای طولانی را آسانتر میسازد. همه مدلهای این اتومبیل بگونه استاندارد از سامانه ترمز خودکار شهری تا سرعت ۵۵ کیلومتر در ساعت، بهمراه دوربین تابلوخوان بهره مند هستند. این دوربین میتواند تابلوهای راهنمائی و رانندگی را خوانده و برای بالاتر بردن امنیت رانندگی، تابلوها را در خانه نشاندهنده‌ها پدیدار سازد.

پشت فرمان

با نشستن پشت فرمان این ماشین بزودی درمیابم که فرمان این شیر فرانسوی بسیار کوچکتر از ماشینهای دیگر است. این فرمان که در قسمتهای بالا و پایین از سطحی صاف و افقی برخوردار است دو ویژگی بسیار مهم راحتی رانندگی در قسمت پایین (فضای بهتر بالای پاهای راننده) و راحتی بهتر دیدن نشاندهنده‌ها از بالای فرمان و نه از درون فرمان را بهمراه دارد. گرچه عادت کردن به این فرمان اند‌کی زمان می‌برد، اما پس از چند کیلومتر رانندگی با این ماشین ایده یک چنین طراحی بیشتر و بیشتر خود را نشان می‌دهد. رانندگی با این ماشین بسیار آسان و راحت است. پژو ۳۰۰۸ در رانندگی در اتوبان از یک پایداری جهتی پذیرفتنی سود می‌برد و مانورهای رانندگی را نیز با سربلندی پشت سری میگذارد. سامانه فنربندی نچندان سفت این اتومبیل نیز هم راحتی رانندگی و هم چسبندگی چرخها به راه را به این اتومبیل ارزانی‌ میدارد. سامانه کروز کنترل این ماشین که بگونه دستگیره‌ای در سمت چپ پشت فرمان جای دارد تا اندازه‌ای دستگیر و مزاحم است و کار کردن با آن نیز چندان آسان نیست. در هنگام راندن با بکار گیری سامانه کروز کنترل اگر دو بار بر روی تکمه سامانه فشار وارد شود، این سامانه در پیوند با دوربین تابلو خوان درست برابر سرعت مجاز می‌رند که این از ویژگیهای تکنیکی و امنیتی‌ این ماشین بشمار می‌‌آید.

پایان سخن

نیسان قشقائی که نخستین مدل یک اتومبیل کراس آور یا دو رگه است در ۲۴ فوریه سال ۲۰۰۷ به بازار آمد. اینروزها نه تنها خودروسازان به ساخت خودروهای نو روی آورده اند که خریداران نیز به خرید گونه‌های مدرن و با بدنهٔ بلند روی آورده اند. اینگونه اتومبیلها با برخورداری از بلندای بیشتر بدنهٔ از راحتی سوار و پیاده شدن بسیار بالایی‌ برخوردارند و دید بهتر رو به بیرون از کابین آنها نیز امنیت رانندگی را بالاتر برده است. پژو ۳۰۰۸ اتومبیلی زیبا، مدرن و لوکس است، پس از مدل ۲۰۰۸، دومین ساخته پژو در کلاس کراس آور هاست و پیش بینی‌ میشود که از فروش بالایی نیز برخوردار شود.

ویژگی های تکنیکی

پژو ۳۰۰۸ با دو پیشرانه ۱،۲ لیتری ۳ سیلندر و ۱،۶ لیتری ۴ سیلندر توربو بنزینی و ۳ پیشرانه ۱،۶ و ۲ لیتری دیزل قابل سفارش است.
این ماشین بگونه استاندار ازگیرباکس ۶ سرعت دستی بهره مند است، ولی با جعبه دنده اتوماتیک ۶ سرعته تیپ ترونیک نیز قابل سفارش است.

درازا، پهنا و بلندای بدنهٔ: ۴۴۴۷، ۱۸۴۱ و ۱۶۲۴ میلیمتر.
فاصله اکسلها: ۲۶۷۵ میلیمتر.
درازای درون کابین: ۱۷۰۲ میلیمتر
پهنای درونی جلو کابین: ۱۴۹۳ میلیمتر
پهنای درونی عقب کابین: ۱۴۸۴ میلیمتر
بلندای بالای صندلی‌ جلو۱۰۶۰ میلیمتر
بلندای بالای صندلی عقب ۱۰۲۰ میلیمتر
بیشترین فاصله پدال گاز تا پشتی‌ صندلی‌ راننده: ۱۱۵۰ میلیمتر
فضای خالی‌ جلو زانوان (صندلی‌ عقب) ۶۳۰ میلیمتر
گنجایش صندوق بار: ۵۹۱ لیتر و قابل گسترش تا ۱۶۷۰ لیتر.

موتور ماشین این آزمایش: ۳ سیلندر توربو بنزینی ۱۲ سوپاپه با سامانه زمانبندی متغیر سوپاپ ها.
توان موتور: ۱۳۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور
گشتاور: ۲۳۰ نیوتون متر از ۱۷۵۰ دور در دقیقه
سامانه سوختپاش: الکترونیکی چند نقطه ای
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر: ۱۰،۶ ثانیه
بیشترین سرعت: ۱۸۸ کیلومتر در ساعت
استاندارد آلایندگی: یورو ۶
میانگین مصرف سوخت: ۲۲،۲ کیلومتر بر هر لیتر
کلاس انرژی A
سنگینی: ۱۴۶۶ کیلو گرم، اتوماتیک ۱۴۶۳
بیشترین سنگینی بار و سرنشین: ۱۹۱۰ کیلو گرم، اتوماتیک ۱۹۳۰
قیمت در بازار جهانی‌: از ۲۲۹۰۰ یورو.


        

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  مجله ماشین  ،  رضا انصاری فرد  ،  پژو3008  ،  پژو2008  ،  ایران خودرو  ،  واردات خودرو  ،  خودروی وارداتی  ،  شاسی بلند  ،  کراس اوور  ،  اس یو وی  ،  گیربکس اتومات  ،  gfactor  ،  Peugeot 3008  ،  peugeot 2008  ،  iran khodro  ،  saipa  ،  pars khodro  ،  mpv  ،  suv  ،  cross over  ،  PSA

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها