تست فنی تویوتا C-HR
دو رگه عضلانی در بازار ایران


تویوتا C-HR یک خودرو کراس آور یا دو رگه کوچک است که با اینکه در طراحی (بویژه در فرم طراحی ستون عقب یا ستون C) شبیه به خودروهای کوپه است، اما بلندای بدنهٔ آن شباهتهایش را به خودروهای کراس آور بیشتر پدیدار میسازد. این اتومبیل که...

دو رگه عضلانی در بازار ایران

آزمایش، نوشته و عکس: رضا انصاری فرد 
چاپ شده درمجله ماشین اسفند 1395 -شماره 410

تویوتا در زمره‌ خودرو سازان بسیار میانه رو است که در طراحی و ساخت خودرو، بیشتر به کاربرد توجه داشته تا یک طراحی زیبا و چشمگیر. این خودرو ساز مدل C-HR را برای گروهی نو از خریداران که جوانان و زوج‌های بدون فرزند باشند طراحی نموده. این ماشین گرچه در کلاس دو رگه‌های کوچک جای دارد، اما تویوتا آنرا C-HR یا Coupè High Rider نامیده و با اینکار تعریفی نو از خودروهای کراس آور بدست داده است. بدین روی تویوتا با به بازار فرستادن این ماشین بسیاری از استاندردهای سنتی خود را پشت سر گذاشته و ماشینی را ساخته که شبیه به هیچ اتومبیل دیگری نیست. نوشتاری که در پی‌ میخوانید، بر آمد نخستین آزمایش رانندگی نگارنده با این خوش تیپ عضلانیست. 

تویوتا C-HR یک خودرو کراس آور یا دو رگه کوچک است که با اینکه در طراحی (بویژه در فرم طراحی ستون عقب یا ستون C) شبیه به خودروهای کوپه است، اما بلندای بدنهٔ آن شباهتهایش را به خودروهای کراس آور بیشتر پدیدار میسازد. این اتومبیل که بر روی پلت فرم تویوتا پیروس ساخته شده در واقع مدل مدرن گرأیی شده تویوتا Scion است که یک اتومبیل چهار گوش جعبه‌ای بود. این اتومبیل در نمای جلو، فرم نو خودروهای دو رگه تویوتا چون RAV-۴ را، اما با نمایی بروزتر و با دینامیک طراحی بالاتر بنمایش میگذارد. دینامیک طراحی این ماشین آنچنان بالاست که بیننده هیچگاه نمیتواند با یکبار دیدن، همه خط‌های تیز و برجستگیهای عضلانی این ماشین را بیکباره ببیند. از سوی دیگر، گفتن اینکه این ماشین از چه نمایی زیبا تر بچشم می‌‌آید نیز چندان آسان نیست، چرا که فرم بدنهٔ این تویوتا از هر نمایی عضلانی و زیبا دیده میشود. فرم بدنهٔ C-HR آنچنان مدرن است که اگر شما آنرا در یک پارکینگ بزرگ ببینید و با ماشینهای دیگر مقایسه کنید، گمان می‌کنید که همه ماشینهای آن پارکینگ قدیمی‌ و کهنه هستند. در نمای جانبی از خطها و برجستگیهای بالا و پایین درها و نیم دایره‌های ورم کرده دور گلگیرها که بگذریم، دستگیره درهای عقب که در ستون C بسیار پهن که قسمت بالای چارچوب شیشه در عقب را نیز در بر گرفته جای سازی شده اند نیز از ابتکارهای طراحی این تویوتا بشمار می‌‌آیند. در بخش کابین دوباره به ستون C پهن این ماشین خواهیم پرداخت. این ماشین در نمای عقب نیز دارای برجستگیها و فرمهای تیز و لبه داریست که از هماهنگی درخور نگرشی با دیگر قسمتهای این ماشین برخوردارند.

کابین متفاوت

تویوتا در زمینه طراحی کابین C-HR نیز از مرز‌ها و سنتهای پیشین خود فراتر رفته وکابینی بسیار مدرن و زیبا را طراحی نموده و در آن بکارگیری مواد نو را نیز بنمایش گذاشته. جلو داشبورد و قسمت جلو کابین دارای شیوه‌ای از طراحیست که در ساخته‌های پیشین تویوتا بچشم نمیخورد. قسمت بالایی‌ جلوداشبورد از روکشهای چرم نما و با دوخت سفید رنگ ساخته شده که بر کیفیت و زیبایی‌ طراحی افزوده است. در قسمت بالایی‌ کنسول میانی یک صفحه نمایشگر بزرگ، داده‌های کامپیوتر رانندگی، سامانه رهیاب و سیستم پخش را در اختیار راننده میگذارد. این مونیتور که در بسیاری از اتومبیلهای دیگر نیز چون یک تبلت از بالای کنسول میانی سر بر آورده، در این مدل بیشتر به سوی راننده کشیده شده، بگونه زیبایی‌ در جلوداشبورد جذب شده و در این زمینه تفاوت خود را با مدلهای دیگر آشکار میسازد. قسمت پایینی جلوداشبورد دارای روکشهای پلاستیکی نرم و با کیفیتی بسیار پذیرفتنیست. بر روی فرمان این ماشین که از توانایی تنظیم ۴ گانه نیز برخوردار است، تکمه‌های کنترل گوناگون، کار بکارگیری سامانه‌های گوناگون این ماشین را برای راننده آسانتر میسازند. از ویژگیهای دیگر این کابین، روکش درونی درهاست که از گونه‌ای از پلاستیک خشک و با برجستگیهای ریز ساخته شده. گرچه فرم خشک این روکشها چندان دلچسب نیست، اما تمیز کردن این روکشها از روکشهای پارچه‌ای آسانتر است. در قسمت عقب کابین من میتوانم پشت سری صندلی‌ راننده‌ای که برای خودم تنظیم شده بنشینم. با اینحال فضای چندان زیادی در جلو زانوان وجود ندارد. ناگفته نماند که گرچه فضای بالای سر سرنشین عقب کابین این ماشین قابل قبول است، اما ستون C پهن این ماشین که قسمتی از چارچوب شیشه در را نیز در بر گرفته، دید رو به بیرون از کابین را بسیار محدود کرده. بهمین انگیزه قسمت عقب کابین این ماشین برای کودکان و یا بزرگسالان چندان دلپذیر و دلچسب نیست. از این که بگذریم، قسمت عقب کابین از دریچه هواگیر نیز بی‌ بهره است. کابین این ماشین در کّل بویژه در قسمت جلو آن زیبا، شاداب، مدرن و با کیفیت احساس میشود.

رانندگی

با اینکه تویوتا C-HR یک اتومبیل کراس آور است، اما بلندای بدنهٔ آن تا اندازه‌ای کوتاهتر از دیگر اتومبیلهای دو رگه است. درون و برون رفت کابین این ماشین بویژه در قسمت جلو کابین آسانتر از ماشینهای کوتاهتر است. صندلی‌ راننده با تنظیم‌های چندگانه، دید راننده بر جلوداشبورد و رو به بیرون بهمراه ارگونومی کابین در اندازه‌های بهترینهای روز بازار هستند. با در جیب داشتن کنترل سامانه استارت بدون کلید و فشار بر روی تکمه استارت، پیشرانه ۱،۲ لیتری این ماشین را روشن و رانندگی را آغاز می‌کنم. تویوتا C-HR در رانندگیهای درون شهری به انگیزه برخورداری از بلندایی مناسب و دید بهتر بر ترافیک پیرامون، اتومبیلی بسیار راحت احساس میشود. این ماشین در رانندگی در راه‌های بیرون شهر نیز نسبتاً راحت و بیصداست و هر گونه مانوری را با سر بلندی پشت سر میگذارد. این ماشین در مانورها از کمترین حرکت گهواره‌ای برخوردار است و فنربندی خوب آن همواره بهترین چسبندگی را به چرخها ارزانی‌ میدارند. این تویوتا از فرمانی تیز و کلاچی نرم برخوردار است و دقت تعویض دنده‌های آن بهتر از ساخته‌های پیشین تویوتا است. این اتومبیل در رانندگی در بزرگ راه و اتوبانها ویژگیهای کوپه و اسپرت خود را به آسانی بنمایش گذارده و یک پایداری جهتی بسیار پذیرفتنی را در اختیار راننده میگذارد. سامانه کروز کنترل خودکار این ماشین نیز با نگاهداشت فاصله نسبت به خودروهای جلویی، همواره یک رانندگی با امنیت بالا را به سرنشینان این ماشین ارزانی‌ میدارد. از این گذشته سامانه ترمز اتوماتیک این ماشین میتواند تا سرعت ۶۵ کیلومتر در ساعت در صورت فراموشی یا حواس پرتی راننده، بجای رانده به ترمز گیری بپردازد.

پایان سخن

تویوتا C-HR اتومبیلی با کیفیت، زیبا و مدرن است که برای جوانان و زوج‌های جوان بدون بچه که در خرید ماشین، طراحی را در الویت نخست قرار میدهند طراحی و ساخته شده است. ناگفته نماند که این گروه از خریداران نیز در زمره گروه خریداران نو این خودروساز آنهم در چارچوب یک استراتژی نو بشمار می‌‌آیند. بدین روی تویوتا امیدوار است که با این ماشین به فروشی بسیار مناسب دست یابد.

ویژگیهای تکنیکی و جدول مشخصات فنی

تویوتا C-HR با دو پیشرانه بنزینی و هیبریدی قابل گزینش است. در این میا‌‌ن مدل هیبریدی بگونه استاندارد تنها با پیشرانه بنزینی ۱،۸ لیتری ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه در پیوند با یک موتور الکتریکی و یک گیرباکس اتوماتیک CVT قابل سفارش است و مدل عادی با یک جعبه دنده ۶ سرعته دستی. هر دو پیشرانه نیز از سامانه زمانبندی الکترونیکی و مکانیکی زمانبندی خودکار سوپاپها یا V VT-i بهره مند هستند.

موتور: ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه توربو بنزینی
حجم موتور ۱۲۰۰ CC
بیشترین توان به اسب بخار در دور موتور: ۱۱۶ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور. مدل هیبریدی ۱۲۲ اسب بخار
بیشترین گشتاور به نیوتون متر در دور موتور ۱۸۵ (۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دور). مدل هیبریدی ۱۴۵ نیوتون متر بدون موتور الکتریکی.
شتاب ۰ تا ۱۰۰ به ثانیه ۱۰،۹. مدل هیبریدی ۱۱ ثانیه.
بیشترین سرعت به کیلومتر بر ساعت: ۱۹۰. مدل هیبریدی ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت.
میانگین مصرف سوخت، کیلومتر بر هر لیتر: ۱۶،۹. مدل هیبریدی ۲۵،۶ کیلومتر بر لیتر.
گنجایش باک سوخت: ۵۰ لیتر.
وزن آماده خدمت به کیلو گرم: ۱۴۷۵، مدل هیبریدی ۱۵۲۵.
درازا، پهنا و بلندای بدنهٔ به میلیمتر: ۴۳۵۰، ۱۷۹۷ و۱۱۵۰
فاصله اکسلها از یکدیگر به میلیمتر: ۲۶۴۰.
گنجایش صندوق بار به لیتر: ۳۷۷
قیمت در بازار اروپا بسته به مدل: از ۲۴۳۹۰ تا ۲۷۹۰۰ یورو.


           

برچسب ها برچسب ها:  جی فاکتور  ،  تست فنی  ،  آزمایش فنی  ،  آزمایش خودرو  ،  تست خودرو  ،  مجله ماشین  ،  رضاانصاری فرد  ،  تویوتا  ،  تویوتا C-HR  ،  کراس اوور  ،  شاسی بلند  ،  تویوتا درایران  ،  ایرتویا  ،  هیبرید  ،  هایبرید  ،  gfactor  ،  reza ansari fard  ،  toyota  ،  toyota C-HR  ،  irtoya  ،  CVT  ،  cross over  ،  suv  ،  Coupè High Rider  ،  toyota rav4

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها