نیکلاس لطیفی راننده ایرانی-کانادایی در فرمول 1


در 29 ژوئن 1995 درتورنتو – کانادا نیکولاس لطیفی از پدری ایرانی-کانادایی به نام " مایکل لطیفی " و مادری کانادایی یعنی "مارینلا لطیفی " متولد شد. پدرش که در صنعت غذایی فعالییت می کند به گفته خودش طرفدارشماره یک و بزرگترین پشتیبان او است.

نیکلاس لطیفی راننده ایرانی-کانادایی در فرمول 1

نوشته :مسیح فرزانه  
چاپ شده درمجله ماشین
در 29 ژوئن 1995 درتورنتو – کانادا نیکولاس لطیفی از پدری ایرانی-کانادایی به نام " مایکل لطیفی " و مادری کانادایی یعنی "مارینلا لطیفی " متولد شد. پدرش که در صنعت غذایی فعالییت می کند به گفته خودش طرفدارشماره یک و بزرگترین پشتیبان او است. البته او درخبرها بعنوان یک راننده کانادایی معرفی شده و در صفحه بیوگرافی خود نیز ملیتش کانادایی نوشته شده است. درهرحال او بتازگی به موفقیت بزرگی دست یافته و با پیوستن به تیم فورس ایندیا درفرمول یک بعنوان راننده رزرو " سرجیو پرز " و "  استبان اوکان " انتخاب شده است.
نیکولاس لطیفی فعالییت خود را با کارتینگ شروع کرد وتاسال 2012 دراین ورزش ماند،سپس درمسابقات اسپورت کارچلنج شرکت و بعنوان راننده تیم " ریهاگن " با فورد موستانگ جی تی رانندگی کرد.سال بعد ازآن به تیم " ژیلس موتوراسپورت " پیوست .درهمان سال 2012 به فرمول 3 رفت وراننده تیم ایتالیایی BVM شد و یک سال بعد درقالب راننده تیم کارلین موتوراسپورت در سری مسابقات مختلفی چون مسترفرمول 3 ، فرمول 3 قهرمانی انگلستان ، قهرمانی فرمول 3 اروپا و..شرکت جست و به مقام هفتمی درمستر فرمول 3 رسید.سال بعدش به فرمول رنو 3.5 رفت و برای " تک وان ریسینگ " مسابقه داد و برای سال 2015 درتیم " آردن " عضو شد. درهمان سال 2014 نیز درپورشه کررا کاپ انگلستان در قالب تیم ردلاین ریسینگ شرکت کرد و به مقام چهارمی در پیست راکینگهام رسید.
درمارس 2016 نیزاین تیم رنو بود که اعلام کرد راننده تست جدیدی به انها پیوسته که نامش نیکولاس لطیفی است. اوتاکنون در 8 سری مسابقات بین المللی و معتبرشرکت کرده ، 21 بار از خط استارت شروع نموده ، هفت پیروزی داشته و توانسته 5 لپ یا دور سریع و دو بار هم پل پزیشن یا بهترین زمان در دور تعیین خط را کسب نماید.
وی درگفتگواش با اسکای اسپورت گفته است ازاینکه چنین موفقیتی برای حضورش درفرمول یک حاصل شده بسیار خوشحال است.وی درادامه می گوید : تیم ساحارا فورس ایندیا توانسته درطی این چندسال گذشته تواناییهای خود را به اثبات برساند و من افتخارمی کنم که جزئی ازاین داستان موفقیت درفرمول یک هستم.من مشتاق هستم تا با تمام وجود انچه را می توانم برای تیم انجام دهم تا فاصله با بالای جدول را کم کنیم.
ویجای مالیا مدیر تیم فورس ایندیا می گوید که نیکولاس از یک تیم قوی درفرمول 2 به تیم ما امده است و سبب تقویت برنامه توسعه رانندگان ما میشود.او به برنامه شبیه سازرانندگان ما پیوسته و دربین تمریناتی که روزجمعه برگزارمیشود با تیم ما کارمیکند. ما یک برنامه طولانی مدت برای جذب رانندگان اینده دارو با استعداد درتیم داریم و نیکولاس یکی ازاین افراداست.
دو راننده کنونی فرمول یک یعنی نیکو هالکنبرگ و پول دی رستا نیزپیش ازاین بعنوان راننده تیم تست درفورس ایندیا حضور داشتند.دیگرراننده جوانی که به فورس ایندیا پیوسته " جرج راسل " راننده انگلیسی است که درتیم جوانان مرسدس پیش ازاین حضور داشت .
لطیفی درادامه درمورد خود و خانواده اش میگوید: من یک برادر بزرگتر و یک خواهرکوچکتر دارم.مادر اصالتن ایتالیایی است اما درمونترال متولد شده و پدرم هم ایرانی است و درسن 15 سالگی به مونترال محاجرت می کند. برای شرکت در یک مسابقه فرمول 1 هزینه ای حدود 1.5 میلیون دلار پول لازم است که درفرمول 3 این عدد بین 600 تا 700 هزاردلاراست.برای همین یک راننده برای حضور درفرمول یک حتما باید اسپانسرداشته باشد و یکی ازاین اسپانسرها کمپانی sofina یعنی شرکت پدراوست.
لطیفی می گوید که حدود چهارسال زمان نیاز دارد تو او بتواند درسطح یک راننده اصلی فرمول یک قرارگیرد.وی درادامه درخصوص اینکه ایا می تواند فارسی صحبت کند میگوید: نه به زبان فارسی اشنایی ندارم.برخی غذاهای ایرانی را وقتی به رستوران ایرانی درکانادا میرویم میخورم اما اسم انها را نمی دانم، پدرم اسم انها را می داند.اگر روزی درایران یک پیست خوب ساخته شود دوست دارم درانجا رانندگی کنم.
درخصوص تیم فورس ایندیا نیزمیتوان اضافه نمود که مقرآن در سیلوراستون انگلستان است ودراکتبر 2007 درقالب یک کنسرسیوم توسط دو تاجر یعنی " ویجی مالیا " و " مایکل مول " خریداری شد.دراکتبر 2011 نیزکمپانی هندی "ساهارا ایندیا پاریوار " 42.5 درصد ازسهام فورس ایندیا درفرمول 1 را به مبلغ 100 میلیون دلارخرید.نام قبلی این تیم اسپایکر فرمول 1 بوده و دو راننده اصلی ان سرجیو پرز از مکزیک و استبان اوکون ازفرانسه است که پشت ماشینهای این تیم می نشینند که موتورشان را که ازنوع 6 سیلندر و 1.6 لیتری  و توربو است را کمپانی مرسدس تامین می کند. درفصل 2017 میلادی نیز درجدول تیمی ، تیم فورس ایندیا با 187 امتیازدرمقام چهارم قرارگرفت.

برچسب ها برچسب ها:  مسیح فرزانه  ،  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  نیکولاس لطیفی  ،  فرمو1  ،  راننده ایرانی  ،  فرمول3  ،  مایکل لطیفی  ،  مارینا لطیفی  ،  پل پزیشن  ،  فورس ایندیا  ،  غذای ایرانی  ،  masih farzaneh  ،  gfactor  ،  formula1  ،  sahara  ،  force india  ،  f1  ،  nicholas latifi  ،  michael latifi  ،  marilena latifi

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها