تست فنی سوزوکی ویتارا اس مدل 2016
ویتارا چابک و پرتوان


سوزوکی همواره به ساخت اتومبیل با تکنولوژی دست دوم مشهور بوده است، اما این خودرو ساز یکی‌ دو سالیست که در تلاش برای بروز کردن ساخته‌های خود است. در این میا‌‌ن سوزوکی ویتارا که همواره یکی‌ از پرفروش‌ترین ساخته‌های این خودرو ساز

ویتارا چابک و پرتوان

نوشته و عکس : رضا انصاری فرد
چاپ شده درمجله ماشین

سوزوکی همواره به ساخت اتومبیل با تکنولوژی دست دوم مشهور بوده است، اما این خودرو ساز یکی‌ دو سالیست که در تلاش برای بروز کردن ساخته‌های خود است. در این میا‌‌ن سوزوکی ویتارا که همواره یکی‌ از پرفروش‌ترین ساخته‌های این خودرو ساز بوده است نیز در گونه‌ای با نام Vitara-S BOOSTERJET نه تنها از نمای بیرونی بهتر که از موتور، گیرباکس و سامانه ۴ چرخ متحرک بهتر که برازنده این اتومبیل است برخوردار شده. چندی پیش نمایندگی سوزوکی شهرمان که همزمان نمایندگیهای مزدا، اپل و نمایند‌گی سرویس ب‌ام و را نیز داراست با من تماس گرفت و از من درخواست کرد که عکسهایی از یکدستگاه سوزوکی ویتارا بوستر جت برای بکارگیری در فیس بوک نمایند‌گی تهیه کنم. نگاره برداری از این ماشین نیز فرصت آزمایش آنرا فراهم آورد و آنچه در پی‌ میخوانید بر آمد آزمایش این ژاپنی خوشنام بروز شده ساخت مجارستان است. 
ویژگیهای بدنهٔ درازا،  پهنا و بلندای بدنهٔ سوزوکی ویتارا بترتیب برابر با ۴۱۷۵، ۱۷۷۵ و ۱۶۱۵ میلیمتر و فاصله اکسلهای جلو و عقب آن از یکدیگر برابر با ۲۵۰۰ میلیمتر است. ویتارا در فرم کلی‌ بدنهٔ نشاندهنده یک SUV نسبتاً مدرن و دارای شباهتهایی با میتسوبیشی ASX است. ویتارا S یا اسپرت تاپ مدل جدید سوزوکی و در مقایسه با مدلهای عادی، در بر دارنده جزئیاتی چون جلو پنجره با ۶ تیرک کروم کاری شده عمودی، آینه برنگ نقره ای، رینگهای آلومینیومی مشکی و قاب سرخ رنگ گرداگرد لامپهای LED درون چراغ است. ناگفته نماند که ماشین این آزمایش در بر دارنده حجم گسترده‌ای از وسایل تزینی اضافی نسبت به مدلهای استاندارد است. جلو پنجره این ماشین نسبت به مدلهای عادی زیباتر و زهواره کروم کاری شده‌ای که چراغهای مه‌ شکل را در زیر سپر در بر گرفته بهمراه روکش نقره‌ای زیر سپر نیز بر زیبائیهای این ماشین افزوده اند. این اتومبیل در نمای جانبی دارای شباهتهای بسیاری با میتسوبیشی ASX است. در این نما نیز زهواره‌های کروم کاری شده پایین درها، دستگیره‌های با روکش کروم بهمراه شل گیرها و رینگ‌های آلومینیومی ۱۸ اینچی‌ با لاستیک‌های در اندازه ۲۳۵-۴۵ R۱۸ که همگی از وسایل سفارشی هستند بر زیبائیهای این نما افزوده اند. نا‌گفته نماند که راهنماهای جانبی این ماشین نیز در مدل S از روی گلگیرها بگونه‌ای بروزتر بر روی آینه‌ها منتقل شده اند که این نیز گامی‌ دیگر در راه بروز رسانی ویتارا بوده است. این اتومبیل در نمای عقب با برخورداری از زهواره کروم نمای پایین در صندوق بار، چراغ دنده عقب دیودی زیر سپر و روکش نقره‌ای پایین سپر نشاندهنده اتومبیلی متفاوت هستند.
جلوه‌های کابینبا اینکه سوزوکی ویتارا در حجم وسایل سفارشی یک کابین مدرن را  بنمایش میگذارد، اما کیفیت مواد پلاستیکی کابین این ماشین به هیچ روی نزدیک به دیگر اتومبیلهای همکلاس نیست. جلو داشبورد مدرن این ماشین که در قسمت کنسول میانی در بر دارنده سامانه رهیاب نیز هست از مواد پلاستیکی خشک و با کیفیتی و رنگ آمیزی پایین ساخته شده. از این گذشته کیفیت پوششهای پلاستیکی دیگر کابین و رودریها نیز چندان چنگی به دل‌ نمیزنند. ناگفته نماند که زهواره پهن آلومینیوم نمای مونتاژ شده بر روی جلو داشبورد نیز بر ویژگیهای اسپرت کابین افزوده است. بر روی قسمت بالایی‌ جلو داشبورد این ماشین یک ساعت عقربه‌ای با زمینه سیاه و یک حلقه قرمز رنگ در میا‌‌ن دو دریچه هواگیر گرد که آنها را نیز یک حلقه سرخ رنگ در بر گرفته تفاوتهای خود را با بسیاری دیگر از ماشینها آشکار میسازد. جاسازی ساعت در جلو داشبورد در خودروهای اصیل اروپایی چون مرسدس بنز E کلاس نیز دیده شده که کار با ظرافت و فینیش بهتری را نیز از ویتارا نمایان میسازد. از این که بگذریم این مدل دارای صندلی‌ با لبه‌های چرمی و دوخت قرمز رنگ، فرمان چرمی با دوخت قرمز و گردگیر چرمی دسته دنده با دوخت قرمز رنگ است. در این میا‌‌ن آمیزش حلقه‌های سرخ رنگ گرداگرد دریچه‌های هواگیر بهمراه حلقه‌های قرمز دورتادور کیلومتر شمار و دورشمار موتور بهمراه دوخت‌های سرخرنگ نامبرده با رنگ خاکستری سیر کابین، بر زیبائیهای کابین این ماشین افزوده اند. ویتارا این آزمایش از صندلیهایی با ارگونومی مناسب سود می‌برد که این صندلیها بهمراه صفحه نمایشگر کنسول میانی و نشاندهنده‌های زیبا و بروز این ماشین از نکات مثبت کابین این ماشین بشمار می‌‌آیند. گنجایش صندوق بار ویتارا ۳۷۵ لیتر است که با خوابانیدن پشتی‌ صندلیهای عقب و بارگیری تا زیر شیشه‌ها تا ۱۱۲۰ لیتر گسترش میابد.

نیروی پیشرانه

اتومبیل این آزمایش از یک پیشرانه ۱،۴ لیتری ۱۶ سوپاپه توربو بنزینی در پیوند با یک گیرباکس ۶ سرعته اتوماتیک سود می‌برد. در این میا‌‌ن هم موتور و هم گیرباکس این ماشین هر دو از نو آوریهایی هستند که میبایست ویتارا را بروز رسانی کنند. از این گذشته این ماشین از گونه ۴ چرخ متحرک است که در سوزوکی ALLGRIP نام گرفته. این سیستم در پیوند با سامانه پایداری اتومبیل امکان بهره گیری از ۴ برنامهٔ رانشی اتوماتویک، اسپرت، زمستان و Lock را در اختیار راننده قرار می‌دهد.در رانندگی در حالت Auto سیستم کم مصرف‌ترین رانش و تعویض دنده را برگزیده و در صورت کاهش چسبندگی چرخها به راه بگونه خودکار به حالت ۴ چرخ متحرک تعویض مینماید.این سیستم در حالت اسپرت نیروی بیشتری را به چرخهای عقب فرستاده و توانیهای مانوری ماشین را افزایش می‌دهد. این حالت از این گذشته با کنترل نیروی گشتاور موتور و تعویض‌های تند و بهتر گیرباکس هیجان رانندگی اسپرت را نیز بالاتر می‌برد.این سامانه در حالت لاک با قفل دیفرانسیل، امکان برون رفت ماشین از گلل و لای و سطح برفی و لغزنده را بالاتر برده و با بهترین پخش نیرو میا‌‌ن ۴ چرخ، ماشین را از حالت واماندگی میرهاند. این سیستم نیز در همکاری با سامانه‌های ترمز و پایداری ماشین همواره بیشترین نیرو را به چرخهایی می‌دهد که بتوانند ماشین را بهتر برهانند.
این سامانه در حالت زمستان با انتقال نیرو به هر ۴ چرخ و کاهش نیرو از چرخ یا چرخهایی که درجا میزنند و رساندن نیروی موتور به چرخهایی که چسبندگی بهتری به راه دارند ماشین را از حالت واماندگی در برف و یا سطح شنی و ماسه‌ای میرهاند.

توان موتور: ۱۴۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور
گشتاور: ۲۲۰ نیوتون متر در بین دورهای ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰
شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر: ۹،۵ ثانیه
بیشترین سرعت: ۲۰۰ کیلومتر در ساعت
سامانه سوختپاش مستقیم Direct Injection
استاندارد آلایندگی: یورو ۶
میانگین مصرف سوخت: ۱۹،۲ کیلومتر بر هر لیتر
سنگینی: ۱۲۱۵ کیلو گرم
بیشترین سنگینی بار و سرنشین: ۱۷۳۰ کیلو گرم
ارتفاع آزاد زیر اتومبیل: ۱۸۵ میلیمتر
قطر دایره دور زدن: ۵،۲ متر

رانندگی در روز آزمایش نخستین چیزی که نگر من را به خود جلب کرد ریموت سامانه ورود و استارت بدون کلید این ماشین بود که این نیز گامی‌ دیگر در بروز رسانی سوزوکی ویتارا است. با باز کردن در، گرچه سبکی در مانند مدلهای عادی ویتاراست، اما لولاهای آن نرمتر از مدلهای عادی احساس میشوند که این نیز مکانیزم باز و بسته شدن بهتری را به این ماشین بخشیده. با اینحال صدای بسته شدن در همچنان سبک و سوزوکی وار است. با روشن کردن موتور برای نگاره برداری بسوی راهی‌ جنگلی در بیرون شهر میرانم. سوزوکی ویتارا با این موتور و گیرباکس بتندی شتاب و سرعت میگیرد و از تعویض‌های بسیار نرم و بی‌ تکانی برخوردار است. این ماشین سبک ران از امکان تعویض دستی با بکار گیری پدالهایی در پشت فرمان نیز برخوردار است که این سیستم نیز دنده‌ها را بنرمی و کاملا بی‌ تکان و بی‌ تا خیر تعویض مینماید. سامانه کروز کنترل راداری این ماشین نیز بخوبی از پس کار کاهش سرعت در هنگام نزدیک شدن به ماشینهای جلویی بر می‌‌آمد. سوزوکی ویتارا بهترین ماشین کلاس خود نیست، اما از نسل پیشین خود بسیار بهتر و این مدل از دیگر مدلهای آن بسیار پذیرفتنی تر است. در درازای آزمایش این ماشین ارگونومی خوب کابین آن بهمراه شادمانی یک رانندگی سبک و راحت، دقت تعویض دنده‌های اتوماتیک در هر دو حالت اتوماتیک و دستی، دید خوب بر روی نشاندهنده‌های زیبا و مانیتور ۷ اینچی‌ کنسول میانی و دید خوب بر پیرامون اتومبیل که از نکات مثبت ویتارا هستند به آسانی قابل حس بودند. دینامیک رانندگی این اتومبیل که گونه‌های ۴ چرخ متحرک ویتارا است بسیار بهتر از گونه‌های عادی این ماشین و در اندازه ایست که شما احساس می‌کنید که این خودرو هر مانوری را با سر بلندی پشت سر میگذارد. در پایان باید از هماهنگی بسیار مناسب میا‌‌ن وزن کم و توان و گشتاور مناسب موتور این ماشین یاد کنم که موجب افزایش لذت رانندگی با آن میشوند. 

پایانسخن

سوزوکی با به بازار فرستادن نسل نو ویتارا و بالنو به خودروسازانی پیوسته که به ساخت اتومبیل با تکنولوژی بروز میپردازند. گرچه قیت مدل پایه ویتارا بسیار ارزانتر از ارزانترین مدل نیسان قشقایی است، اما قیمت ماشین این آزمایش در گونه استاندارد ۲۸۲۹۰ یورو است. ناگفته نماند که ماشین این آزمایش از وسایل سفارشی با قیمت بیش از ۱۰۰۰۰ یورو بهره مند است. بدین روی قیمت این سوزوکی بسیار نزدیک به مدل فول مزدا CX-۵ با پیشرانه ۲ لیتری، گیرباکس اتوماتیک، کابین چرم و سامانه ۴ چرخ متحرک است که ۳۱۶۹۰ یورو قیمت دارد.
 

برچسب ها برچسب ها:  مجله ماشین  ،  جی فاکتور  ،  رضا انصاری فرد  ،  سوزوکی ویتارا  ،  تست فنی  ،  آژمایش رانندگی  ،  شاسی بلند  ،  کراس اوور  ،  ژاپن  ،  gfactor  ،  machinemag  ،  cross over  ،  suv  ،  irankhodro

چاپ

نظرات

 

loading...

آخرین تست هاآرشیو تست ها